Anasayfa » Haberler » BTÜ Heyeti Başkan Dündar’ı Ziyaret Ederek Osmangazi Meydanı Çalışmalarını İnceledi

BTÜ Heyeti Başkan Dündar’ı Ziyaret Ederek Osmangazi Meydanı Çalışmalarını İnceledi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Mimarlık Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Didem Güneş Yılmaz, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gül Atanur ve Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Menteşe’den oluşan BTÜ heyeti; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret etti. 

Başkan Dündar, makamında ağırladığı BTÜ heyetine ilk olarak Osmangazi Meydanı Projesi’nin maketi üzerinde bilgiler verdi. Daha sonra şantiye alanına geçen Rektör Karademir ve beraberindeki heyete, uygulama alanını gezdiren Başkan Dündar, projenin detayları hakkında bilgi verdi.

Rektör Karademir: “Bu Proje Vizyon Sahibi Olmayı Gerektirir”
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa’nın Osmangazi Meydanı gibi bir projeye sahip olmasından onur duyduklarını ifade ederek, “Bursa’nın merkezinde yer alan ve yıllardır atıl halde kalan bu bölgeye Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, vizyon katmış. Büyük bir eser ortaya koymak için çalışma başlatmış. Yeni şehirleşen yerlerde yöneticilik yapmak kolay; ancak Osmangazi gibi belli bir tarihe sahip olan, merkezi bölgelerde yöneticilik yapmak hiç de kolay değil. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, bu proje ile ne kadar vizyoner bir kişiliğe sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yurtdışına gittiğimizde gördüğümüz şehir meydanlarının örneklerini ülkemizde de görmeye başladık. Osmangazi Meydanı da, bunlardan bir tanesi olacak. Mustafa Başkanımızın yaptığı projelerin hepsi Bursa’ya büyük değer katıyor. Bursa Teknik Üniversitesi olarak tüm imkânlarımız ve hocalarımız ile birlikte her zaman desteğe hazırız” dedi.

Başkan Dündar: “İlk Çimentoyu Önümüzdeki Günlerde Dökeceğiz”
Osmangazi Meydanı şantiyesinde kent dinamiklerini ağırlamaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Dündar, “Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve değerli akademisyenlerimize şantiyeyi gezdirerek çalışmalar hakkında bilgi verdik. Bursamızın merkezine yapmış olduğumuz bu önemli çalışmada, onların da görüşlerini almak ve çalışmamızı anlatmak bizim için önemli. Burada çok ciddi bir çalışma var. İnşaat için yer tesliminin yapılmasının üzerinden bir yıl geçti ve buradaki çalışmalar bir yıldır aralıksız şekilde devam ediyor. Hafriyat çalışmalarında sone geldik. Zemini güçlendirmek için 631 fore kazık çakıldı. Önümüzdeki günlerde çimento dökmeye başlayacağız. Öngörülen süre içerisinde burasını bitirmiş olacağız” diye konuştu.