Anasayfa » Haberler » BTÜ-Sanayi İş Birliğine BTSO OSB Devam Dedi

Bursa’nın yıllardır özlem duyduğu üniversite-sanayi işbirliğine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BTSO OSB) ile Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) arasında metal ve makine sektör temsilcilerinin katılımıyla planlama çalıştayı düzenlendi.

BTSO OSB ve BTÜ arasında Bursa’da üniversite-sanayi işbirliği ve koordinasyonunu geliştirmek amacı altında gerçekleştirilen toplantılar geçtiğimiz haftalarda tekstil ve otomotiv ile başlarken, bu hafta da metal, makine, kimya ve gıda sektörleriyle devam etti.

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak için ‘üniversite-sanayi işbirliği ve koordinasyonu geliştirme’ amacıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Bölge Müdürü Ferudun Fer, toplantıya katılan tüm sektör temsilcilerine ve akademisyenlere teşekkür etti. Ortaya çıkacak fikirlerin bu işbirliğinin gelişmesine ciddi katkılar sağlayacağını aktaran Fer, ilerleyen süreçte önemli işbirliklerine imza atılacağına inandığını söyledi.

BİR BÜTÜNÜN PARÇALARI OLMALIYIZ

 

Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, Bursa’nın sanayi, tarım, turizm ve kültürel değerleriyle çok yönlü bir kent olduğunu ve bu zenginlikte bugüne kadar yeterli düzeye ulaşamamış üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması için çalıştıklarını söyledi. Üniversite-sanayi işbirliğini esas olarak üniversitenin toplum ve çevre ile işbirliği demek olduğunu belirten Sürmen, “Amacımız ağırlıklı olarak sanayi kenti olan Bursa’da 36 yıldır aranılan seviyeye gelmemiş olan üniversite-sanayi işbirliğini, proje çalışmalarını, üretimi, dünyanın kabul ettiği normlara ulaştırmaktır. Biz bu durumu nasıl aşacağız, bu durumun kurumsal yapılanmasını nasıl sağlayacağız bu durum çok önemli. Bundan böyle siz bizim üniversitemizin içerisinde, bizlerde sizin kuruluşlarınızın içinde bir bütünün parçaları olarak yer almalıyız” dedi. Sanayicilerin problemlerini düşünce, plan ve proje bazlı çözmeye talip olduklarını kaydeden Sürmen, bu doğrultuda doğru adresi göstermeye her zaman açık olduklarını sözlerine ekledi. Bugüne kadar 8 defa gerçekleştirilen ve 200’ün üzerinde sanayicinin katıldığı toplantılarda, üniversite-sanayi işbirliğinin oluşturulması için yapılabilecekler ve işadamlarının önerileri dile getirildi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Niyazi İlter’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantılar BTSO OSB konferans salonunda yapıldı.