Anasayfa » Haberler » Yapay Zekâ Yarışmasında BTÜ Öğrencilerine Birincilik Ödülü

Yapay Zekâ Yarışmasında BTÜ Öğrencilerine Birincilik Ödülü

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (Bursatto) işbirliğinde 11. Kalkınma Planı ve Milli Teknoloji Hamlesi ekseninde tasarlanan ve yürütülen Seed Up İnovatif Girişimcilik Programı ilk meyvelerini vermeye başladı. Seed Up İnovatif Girişimcilik Programı’nda eğitim alan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri İzzet Başlı ve Osman Kürşat Alpaydın ile ekip üyeleri Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencisi Abdulhamit Tatlı, Ataköy Rotary Kulübü tarafından düzenlenen Örsçelik Balkan Yapay Zekâ Yarışması “Sağlık” kategorisinde ‘’NeuroAnalyzer’’ başlıklı proje ile birincilik elde ederek 25.000 TL ödül almaya hak kazandılar.

Bursa Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.’nin (Bursatto)  ana paydaş olduğu Seed Up İnovatif Girişimcilik Programı, fikir aşamasında olan veya şirketini yeni kurmuş girişimcilere yönelik eğitim, akademik ve sektörel mentorluk ve danışmanlık hizmetleri sağlayan bir program. Seed Up Programı; girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, yenilikçi iş fikirlerinin hayata geçirilmesi, yenilikçi girişim ve girişimci sayısının artırılması, iş fikirlerinin olgunlaştırılması ve firma kurmak için gerekli desteğin sağlanmasını amaçlıyor. 21 girişimci adayı ile başlayan programda verilen eğitimler sonrası yapılan ara değerlendirmeler sonrasında 14 girişimci adayı, programın ikinci aşamasına geçmeye hak kazandı. Seed Up bünyesinde eğitim alan girişimciler, 2 Temmuz 2020 Perşembe günü geliştirdikleri iş fikirlerini Demo Day programında yatırımcılara tanıtacaklar.

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ)  “Yenilikçi Devlet Üniversitesi” misyonu çerçevesinde sanayi ile Üniversiteyi buluşturacak çalışmalar yürütmeye, teknoloji üretmeye, öğrencileri ve akademisyenlerini girişimcilik yolculuklarında desteklemeye devam ediyor. Bu sene 10. yılını kutlayan BTÜ, TÜBİTAK 2244-Sanayi Doktora programında kabul edilen 23 projesi ile Türkiye birincisi olurken, TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına da 52 öğrenci takımı ile başvuruda bulunmuştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisine katkı sunacak faaliyetlerin sayısını artırmaya devam eden BTÜ, Bursa’da tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak girişimcilik farkındalık çalışmaları ve uygulamalı eğitimler ile girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sunmaktadır.