Anasayfa » Haberler » Akdeniz Orman Bahçıvanı (Tomicus destruens) Çalıştayı Gerçekleştirildi

Akdeniz Orman Bahçıvanı (Tomicus destruens) Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Dünya genelinde yaşanılan iklim değişikliğinin, orman zararlılarının yayılışına olan etkileri Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) düzenlenen “Akdeniz Orman Bahçıvanı (Tomicus destruens) Çalıştayında” tartışıldı.

Orman Fakültesince düzenlen çalıştayda, TÜBİTAK 1001 programı tarafından desteklenen ve proje yürütücülüğünü BTÜ Orman Fakültesi (OF) öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Sarıkaya’nın yaptığı “Akdeniz Orman Bahçıvanının [Tomicus destruens (Wollaston) (Col.: Scolytinae)] Türkiye Çam Ormanlarındaki Yayılışı İle Tür İçi Genetik Çeşitliliğinin Tespiti ve İklim Değişikliğinin Gelecekteki Yayılış Alanı Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi” başlıklı projenin sonuçları da paylaşıldı.

Türkiye’nin orman varlığına önemli tehditlerden biri olan “Akdeniz Orman Bahçıvanı (Tomicus destruens)” zararlısına yönelik yürütülen proje çalışmalarının sonuçlarının paylaşıldığı ve Mimar Sinan Yerleşkesi Yeşil Salonda gerçekleşen çalıştaya Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Egemen Aras, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Bosna Hersek Saraybosna Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mirza Dautbasıc, Orman Genel Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele (OZM) Daire Başkan Yardımcısı Hakan Ragıpoğlu, Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu, Orman Genel Müdürlüğü OZM Şube Müdürleri, Ormancılık Araştırma Enstitüleri Müdürleri, enstitü çalışanları, orman işletme şefleri, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

“Akdeniz Orman Bahçıvanının [Tomicus destruens (Wollaston) (Col.: Scolytinae)] Türkiye Çam Ormanlarındaki Yayılışı İle Tür İçi Genetik Çeşitliliğinin Tespiti ve İklim Değişikliğinin Gelecekteki Yayılış Alanı Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi” başlıklı projede gerçekleştiren faaliyetlerin aktarıldığı ve Bosna Hersek Saraybosna Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mirza Dautbasıc’in çağrılı bildiri sunduğu çalıştayda, orman zararlılarıyla mücadele alanında iklim değişikliğinin zararlı türün yayılışına olan etkileri ile tür içi genetik  varyasyon konularında yeni yaklaşımlar ele alındı.

Projede yürütücüsü BTÜ Orman Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Sarıkaya yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından destek verilen ve “Akdeniz Orman Bahçıvanı (Tomicus destruens) Çalıştayında” sonuçları paylaşılan Akdeniz Orman Bahçıvanının [Tomicus destruens (Wollaston) (Col.: Scolytinae)] Türkiye Çam Ormanlarındaki Yayılışı İle Tür İçi Genetik Çeşitliliğinin Tespiti ve İklim Değişikliğinin Gelecekteki Yayılış Alanı Üzerine Etkilerinin Belirlenmesi” başlıklı projede Ege Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nurşen Alpagut Keskin’in, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Şen’in, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız’ın, Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ömer K. Örücü’nün de araştırmacı olarak yer aldıklarını bildirdi.