Anasayfa » Haberler » Prof. Dr. Ali Sürmen Bursa’da okumak, gerçek bir ayrıcalıktır

Bursa Teknik Üniversitesi’nin 2013-2014 Akademik Yıl açılışı yapıldı. Bursa Teknik Üniversitesi’nin 152 Evler’deki Yıldırım Kampüsünde gerçekleştirilen akademik yıl açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Sürmen, “Hepimiz için başarılı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Teknik Üniversitesi’nin yavaş yavaş büyüdüğünü olgunlaşmaya başladığını söyleyen Rektör Ali Sürmen, BTÜ’nün kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği çalışmalar ile kuruluş amacına uygun şekilde hareket ettiğini ve istikametinden şaşmadan gelişmesini sürdürdüğünü dile getirdi.

Desteğinize ihtiyacımız var

“Öğrencilerimizin geleceğini daha parlak kılmak için, uluslararası işbirliği arayışlarımız devam ediyor” diyen BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlere uluslararası ufuklar açabilmek için uluslararası işbirliği arayışlarımız devam etmektedir. İşte bu amaçla bu gün Amerika’dan çok değerli akademisyen dostlarımız aramızda bulunmaktadır. Yakın gelecekte öğrencilerimiz hem istihdam ettiğimiz akademik  kadrosu, hem de işbirliği yaptığımız üniversiteler bakımından daha ileri bir uluslararası kültürün bir parçası olacaklardır. Ancak gençler, unutmayınız ki başarı tek yönlü gayretlerle sağlanamaz. Bu gün birçok üniversitemizin adının ön plana çıkması, derslerin verilmesindeki kaliteden ziyade öğrencilerin kapasitesinden kaynaklanmaktadır. Sadece bulunduğunuz bölümleri kazanmış olmanız yetmiyor. Var olan kabiliyet ve kapasitenizi en üst düzeyde kullanmanız gerekir. Yani Üniversitemizin kurumsallaşmış başarıları için sizin de desteğinize ihtiyaç vardır.”

“Önce iş sonra eş devri” bitti

Yabancı dil eğitimine de büyük önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Ali Sürmen konuşmasında öğrencilere de seslenirken, Bursa’nın Türkiye’de olmayanı olmayan tek şehir konumuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Bursa Türkiye’nin “olmayanı olmayan” illerinden biri değil, tek ilidir. Dağ, orman, tarım, sanayi, tarih, turizm potansiyeli, ova, deniz, aklınıza ne gelirse hepsi var. Tabi çok elverişli bir coğrafyasının olmasını da unutmayalım. Onun için Bursa’da okumak reklam amaçlı olarak çok söylenen bir “ayrıcalık” değil gerçek bir “ayrıcalık” tır. Biraz azimli, yırtıcı, cesur olan bir öğrencimizin mezun olduktan sonra sadece iş bulması yetmez. O bir lider, odak, lokomotif olmaya aday bir profesyonel olmalıdır. “Önce bir iş, sonra bir eş bulayım tamam” devri bizim mezun olduğumuz 70’li hadi diyelim 80’li yıllardaydı ama orada kaldı ve bitti. Sizlerin çağın gereklerine ayak uyduruyor olması gerekiyor.”

Dekanlar fakültelerini tanıttılar

Bursa Teknik Üniversitesi’nin 2013-2014 Akademik Yıl açılış töreninde konuşan Doğa Bilimleri Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz ile Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt, fakülteleri hakkında, öğrencilere bilgi verdiler.

Geçmiş yıllarda önceden kurulmuş üniversitelerde görev yaptığını belirten Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Kopmaz, BTÜ’deki görev süresi boyunca üniversitelerin nasıl kurulduğunu bizzat yaşadığını ifade etti. Prof. Dr. Osman Kopmaz, “Kuruluş aşamalarında zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyoruz ama bizler elimizdeki imkânlarla en iyi eğitim hizmetini vermek için gayret içerisindeyiz ve verimlilikle çalışıyoruz” şeklinde konuştu. BTÜ’nün kuruluşundan bu yana kaliteden asla taviz vermediğine vurgu yapan Prof. Dr. Osman Kopmaz, “Bizim kalitelerimizin en önemli göstergeleri mezunlarımız ve mezunlarımızın başarıları olacaktır” diye konuştu.

Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Kurt ise Marmara Bölgesi’nde Orman Fakültesi’ne sahip iki üniversiteden birini BTÜ olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Kurt, “Türkiye’de 12 üniversitede Orman Fakültesi var. Bunlardan birisinin Bursa gibi orman varlığıyla Türkiye ortalamasının üzerindeki bir şehirde bulunması oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Amerika’nın Southern University ve A&M College’den Dr. Osman Kandara ise Higher Education in the USA: An overview and the HBCU Perspective konulu ilk dersi verdi ve ABD’deki eğitim imkânları konusunda açıklamalarda bulundu.