Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesine Tam Destek

BTÜ’den Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesine Tam Destek

Dünyanın en büyük 2. havacılık festivali olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne (TEKNOFEST) ev sahipliği yapacak olan Gaziantep’te tanıtım toplantısı düzenlendi. Bursa Teknik Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in katıldığı ve Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi olan etkinlik, ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 22-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep Havalimanında gerçekleştirilecek olan havacılık ve uzay şöleni roketten uçan arabaya, otonom sistemlerden insan yararına yapılmış teknolojilere kadar birçok farklı alanı içeren toplam 23 dalda 3 milyon avroyu aşan ödülleriyle halkımızın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, sualtı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen 19 farklı kategoride yer alan teknoloji yarışmalarına Türkiye’nin 81 ilinden ve 122 farklı ülkeden toplamda 17 binin üzerinde takımın katılması bekleniyor.

Bir Yıl Anadolu’da Bir Yıl İstanbul’da Yapılması Hedefleniyor

Türkiye’nin ilk milli S/İHA Sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı olan Selçuk Bayraktar, Zeugma Mozaik Müzesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında, rüyaları olan festivali Anadolu’ya taşımanın mutluluğunu yaşadıklarının altını çizdi. TEKNOFEST’i, Gaziantep’te düzenleyecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayraktar, aday olarak belirlenen kentler arasında tüm kriterlerde Gaziantep’in en üstte yer aldığına dikkati çekti. Bayraktar, Gaziantep’in, sanayi ve akademik yaşam anlamında da Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olduğunu dile getirdi.

Bu Yıl Tarım Teknolojileri de Yarışacak

TEKNOFEST’de, bu yıl ilk kez robotik ve jet motor tasarımı gibi yarışmaların yanı sıra tarım teknolojilerinde de ekipler rekabet edecek. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin (Tarım Kredi) teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNET, TEKNOFEST’e destek verip tarım teknolojileri alanındaki tecrübesini katılımcılarla paylaşacak. Bu yıl 23 dalda yapılacak yarışmalarda geçen seneden farklı olarak biyo-teknoloji, inovasyon, tarım teknolojileri, çevre ve enerji teknolojileri, akıllı ulaşım, eğitim teknolojileri, helikopter tasarımı ve jet motor tasarımı yarışmaları da yer alacak. Tarım teknolojileri alanında düzenlenecek yarışmalar; akıllı tarım teknolojileri, sulama ve gübreleme sistemleri, sera otomasyon sistemleri, tarımda drone teknolojilerinin kullanılması, otomatik dümenleme sistemleri, dijital feromon tuzak teknolojileri, erken uyarı sistemleri ve hayvancılık teknolojileri alt başlıklarında yapılacak.