Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesi 'İslam Ülkeleri Rektörler Forumu 2013'e Katıldı

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ “İSLAM ÜLKELERİ REKTÖRLER FORUMU 2013”e  KATILDI

 

        23-24 Eylül, 2013 tarihlerinde  COMSATS  Bilişim Teknolojileri Enstitüsü ,  Pakistan Yüksek Öğretim Komisyonu,  Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu ve Fas  İslami Eğitim Bilimsel ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO ) tarafından ortaklaşa organize edilen  “İslam Ülkeleri Rektörler Forumu 2013”  Pakistan’ın İslamabad kentinde gerçekleştirildi.

        İslam Dünyasındaki üniversiteler arasında ortak akademik programlar başlatabilmek, araştırma faaliyetlerini desteklemek, ortak kaynaklar oluşturmak, burslar sunmak, öğrenci değişimini sağlamak ve   mükemmellik merkezleri hazırlanmasına zemin hazırlamak amacıyla gerçekleştirilen ve Afganistan, Bangladeş, Burkina Faso, Komor Adaları, Endonezya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Senegal, Sudan, Tacikistan, Türkiye ve Uganda’dan olmak üzere toplam 130, Türkiye’den 35 Üniversite Rektörünün   katıldığı foruma Üniversitemiz  Rektörü Prof.Dr.Ali SÜRMEN’İ temsilen  Rektör Yardımcımız Prof.Dr.Arif KARADEMİR katıldı. Forumda ayrıca üniversitemiz ile COMSATS Institute of Information Technology (CIIT)  (İslamabad, Pakistan),  Indus University (Karachi, Pakistan ), City University of Science & Information Technology ( Peshawar, Pakistan) Khushal Khan Khattak University (Karak, Pakistan) Shaheed Benazir Bhutto University (SBUU)-Shadeed Benazirabad (SBA) (Nawabshah, Pakistan) University of Sciences & Technology Bannu (USTB) ( Khyber Pukhtunkhawa, Pakistan) üniversiteleri arasında “ İyi Niyet  Sözleşmesi (Memorandum of Understanding) ” imzalandı.

  

       Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Arif KARADEMİR forumun 2. Günü yapılan Araştırma ve İcatlarda Uluslararası işbirliğinin rolü (Research and Innovation: The role of International Collaboration ) başlıklı panelde konuşarak İslam Ülkeleri Üniversiteleri arasındaki akademik ve bilimsel işbirliği çalışmalarının önemine değindi.Foruma katılan diğer  ülkelerin üniversite   Rektörleri de karşılıklı iyi niyet ve işbirliği adımlarının atılmasına yönelik önemli  mesajlar da bulundu.