Anasayfa » Haberler » Bursa’dan Balıkesir’e Sanayi Destek Köprüsü
Bursa’dan Balıkesir’e Sanayi Destek Köprüsü
 
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile İşbir Holding bünyesinde faaliyet gösteren Balıkesir’de kurulu İşbir Sentetik A.Ş. arasında TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı işbirliği protokolü imzalandı. TÜBİTAK’ın son iki yıldır destek programları arasına aldığı 2244 Sanayi Doktora Programı ile özel sektörde daha fazla doktoralı araştırmacı çalıştırılması ve üniversite - sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. 
 
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile İşbir Sentetik Genel Müdür Vekili Gürsel Ötegengil tarafından imzalanan işbirliği protokolü, İşbir Sentetik A.Ş.’de istihdam edilecek doktora öğrencilerinin Bursa Teknik Üniversitesi’nde yetiştirilmesini kapsıyor. Protokol imza töreninde İşbir Sentetik Ar-Ge Merkezi Sorumlusu Caner İnal, BTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat Ertaş ve BTÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. M. Said Fidan da hazır bulundular. 
 
İşbir Holding bünyesinde 1968 yılında kurulan İşbir Sentetik’in 90 milyon Avro yatırım toplamına ulaştığını vurgulayan Genel Müdür Vekili Gürsel Ötegengil; “Elli yılı aşkın süredir endüstriyel ambalaj ve teknik tekstil sektörlerinde faaliyet göstermekteyiz. Polipropilen hammaddesi ile iplik, teknik kumaş ve endüstriyel ambalaj üretimi yapabilen entegre bir sisteme sahibiz. Üretimimizin % 70’inden fazlasını 55 ülkeye ihraç etmekteyiz. Yenilikçi ve yüksek kalitede ürünler üreterek müşterilerimizin küresel çözüm ortağı olmak gibi bir misyonumuz var. Bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarımızı çeşitlendirerek bünyemizde doktoralı araştırmacılar yetiştirilmesi için Bursa Teknik Üniversitesi ile anlaşmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.
 
Rektör Prof. Dr. Arif Karademir; yüksek donanımlı laboratuvarları ve araştırmacı öğretim üyesi kadrosu ile Bursa Teknik Üniversitesi’nin ülke sanayiine destek olma noktasında çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Sadece kendi ilimizde değil, Bursa sınırlarını aşarak Yalova, Kocaeli, Kastamonu, Balıkesir gibi illerde de sanayi ile işbirlikleri kurmakta ve sanayi firmalarına gerek test analiz gerekse Ar-Ge konusunda çözüm ortağı olmaktayız. TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında İşbir Sentetik ile imzaladığımız protokol ülkemizdeki doktoralı araştırmacı sayısını arttırmaya yönelik verdiğimiz desteğin somut bir adımıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da vurguladığı dünya ticaret savaşlarında öne geçebilmek için katma değeri yüksek ürünlerde uzmanlaşmak, sanayi ve üniversite birlikteliklerini arttırmak durumundayız. İmzaladığımız protokol ile kurduğumuz işbirliğinin karşılıklı fayda sağlamasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.