Anasayfa » Haberler » BTÜ’lü Öğretim Üyesinden Büyük Başarı

BTÜ’lü Öğretim Üyesinden Büyük Başarı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemal Hanilçi’nin yaptığı “115E916” numaralı “Güvenilir Konuşmacı Doğrulama için Elverişsiz Durumlarda Saldırı Tespiti” isimli TÜBİTAK ARDEB 3501 Kariyer Geliştirme Projesi, TÜBİTAK tarafından 08.11.2019 tarihinde yapılan TÜBİTAK Elektrik, Elektronik ve Enformatik Araştırma Grubu (EEEAG) Grup Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında Proje Performans Ödülü ile ödüllendirilmeye hak kazandı.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemal Hanilçi’nin gerçekleştirmiş olduğu projede; savunma, adli ve güvenlik uygulamalarında yaygın olarak kullanılan konuşmacının sesinden kimliğinin otomatik olarak tespit edilmesi (konuşmacı doğrulama) sistemlerine bilgisayar ile oluşturulan sentetik/yapay sesler kullanılarak yapılabilecek yanıltma saldırılarının elverişsiz durumlarda (toplamsal gürültü, ortam gürültüsü, haberleşme kanalı gürültüsü v.b.) tespit edilmesi sistemi geliştirildi.

Doç. Dr. Hanilçi’nin 01.05.2016 – 01.05.2019 tarihleri arasında yürüterek tamamladığı ve ödüle layık görülen söz konusu proje neticesinde IEEE Journal of Selected Topics in Signal Processing (Etki Faktörü: 4.361), Digital Signal Processing (Etki Faktörü:2.241), Speech Communication (Etki Faktörü:1.585) ve Multimedia Tools and Applications (Etki Faktörü:1.541) dergilerinde dört adet uluslararası makale, European Signal Processing Conference (EUSIPCO), IEEE International Workshop on Spoken Language Technology (IEEE SLT), IEEE Signal Processing and Communication Applications Conference (IEEE SIU) konferanslarında üç adet bildiri yayınlandı.

Ayrıca proje kapsamında bursiyer olarak görev alan Yüksek Lisans öğrencisi Bekir Bakar, Yapay Sinir Ağları İle Konuşmacı Doğrulama Sistemleri için Saldırı Tespiti” başlıklı Yüksek Lisans Tezini proje kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında tamamlanmış oldu.