Anasayfa » Haberler » Kızılay Bursa Şubesi Ziyareti ve Kan Bağışı Etkinliği

Kızılay Bursa Şubesi Ziyareti ve Kan Bağışı Etkinliği

Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır ve şube yöneticileri ile birlikte Bursa Teknik Üniversite’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’in ziyaretçileri kabulünde; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Genç Kızılay Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Turan Sönmez ve topluluk üyeleri de hazır bulundular.

Rektörlük toplantı salonunda karşılıklı fikir alış verişi şeklinde gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, Sağlık Bakanlığı’nın afet ve acil durumlarda yaptığı çalışmalara değinerek Kızılay’ın bu konudaki önemini dile getirdi. Devletimizin yükseköğrenime ve öğrencilere verdiği önemi hatırlatan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geleceğimizin teminatı gençlere güvenmektedir. Bu doğrultuda BTÜ öğrencileri de gönüllü olarak görev aldıkları Genç Kızılay ve benzeri topluluklar altında gerçekleştirdikleri bilimsel projeler ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile kendilerine duyulan bu güveni hak ettiklerini göstermekte ve ülke gençliğine de örnek olmaktadırlar. BTÜ bünyesinde 50’nin üzerinde öğrenci topluluğu bulunmakta ve öğrencilerimizin %60’ından fazlası bu topluluklarda faaliyet göstermektedir. Üniversite yönetimi olarak öğrenci topluluklarımızı desteklemekte ve öğrencilerin faaliyetlere katılımını teşvik edici uygulamalarda bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı. 

Kızılay Bursa Şube Başkanı Davut Gürkan, Kızılay’ın Dünya, Türkiye ve Bursa Bölgesinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kan bağışının çok önemli olduğunu ancak Kızılay’ın sadece “kan” olarak anlaşılmaması gerektiğinin altını çizen Gürkan, Kızılay’ın küresel bir insani yardım kuruluşu olduğunu ve bu doğrultuda insanın temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli tüm ekip ve donanıma sahip olduğunu ifade etti. Gürkan, Genç Kızılay Topluluğu’nun düzenlediği kan bağışı etkinliğinin de öğrencilerin duyarlılığını arttırmak adına önemli olduğunu vurguladı. 

BTÜ Genç Kızılay Topluluğu’nun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlediği ‘BTÜ Toplulukları Kan Bağışında Yarışıyor’ etkinliği kapsamında 21 Ekim Pazartesi günü Mimar Sinan Yerleşkesinde, 22 Ekim Salı günü ise Yıldırım Yerleşkesinde öğrenci ve personel kan bağışında bulundu. Farkındalığı artırmak amacıyla Mimar Sinan Yerleşkesi Erguvan Salon’da düzenlenen etkinlikte sanatçı Bahadır Sağlam, söyleşi ve şarkıları ile öğrencilerle bir araya geldi.