Anasayfa » Haberler » İnegöl’de BTÜ Rüzgârı
İnegöl’de BTÜ Rüzgârı
 
İnegöl Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu, Makine Teknolojileri Robot ve Otomasyon Topluluğu ve IEEE BTÜ Öğrenci Topluluğu üyesi öğrencilerin geliştirdiği ve Bursa’yı TEKNOFEST teknoloji yarışmalarında başarıyla temsil eden insansız hava araçları, sualtı araçları ve akıllı sistemler İnegöl’deki öğrencilere tanıtıldı.
 
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir önderliğinde; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Doç. Dr. Hakan Gürkan, Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz, Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Gökhan Adar, Arş. Gör. Safa Şensoy, Şube Müdürü Hatice Etyemez ve öğrencilerden oluşan kalabalık BTÜ heyeti etkinlik öncesinde Oylat Kaplıcalar Bölgesi, Oylat Mağarası ve DOSTUM tesislerini gezerek incelemelerde bulundu. AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü öğle yemeğinde BTÜ heyetine eşlik ederek öğrencilerin teknolojik çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
 
Rektör Karademir: “Öğrencilerimizin çalışmaları Milli Teknoloji Hamlesinin alt yapısını teşkil ediyor. “
İnegöl’de öğrencilerle buluşma imkânı sağladıkları ve kendilerini ağırladıkları için Belediye Başkanı Alper Taban’a teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Arif Karademir BTÜ’nün gelişim süreci ile ilgili bilgi aktardı. Yıldırım ilçesinde iki ayrı yerleşkede yapılaşma çalışmalarını sürdürürken, bilimsel projeler ve kamu-sanayi işbirlikleri ile çevre kurumlara da destek verdiklerini dile getiren Rektör Karademir: “Bugün burada İnegöl halkı ve öğrencilerle bir araya gelmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimiz, BTÜ’de edindikleri bilgi, akademisyenlerimizin verdiği danışmanlık, üniversitemizin sahip olduğu yüksek donanımlı laboratuvarlar ve atölyeler sayesinde geliştirdikleri teknolojik araçlar ile yurtiçi ve yurtdışında yarışmalara katılarak Bursa’mızı ve Türkiye’mizi temsil etmekteler. Gerek milli teknoloji hamlesinin altyapısını teşkil eden bu çalışmalarından dolayı gerekse elde ettikleri başarılardan dolayı öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. BTÜ bu sene TEKNOFEST’e paydaş üniversite olarak katıldı, akademisyen ve öğrencilerimizin teknolojik çalışmalarını sergiledik. İstanbul’da standımızı ziyaret ederek bize destek olan Sayın Milletvekilimiz Vildan Yılmaz Gürel Hanımefendiye tekrar teşekkür ediyorum. TEKNOFEST yarışmalarına katılan takımlarımızın burada İnegöllü öğrencilerle deneyimlerini paylaşabileceği bir etkinlik düzenlenmesi çok anlamlıdır. Belediye Başkanımız Alper Taban ve Kaymakamımıza da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
Bursa Teknik Üniversitesi’nin başarılar elde etmiş öğrencilerinin geliştirdiği drone, insansız hava aracı ve sualtı aracı gibi teknolojik çalışmaları tanıtarak İnegöl’deki öğrencilerin cesaretini arttırmak, kendilerinin de bu başarıları elde edebileceğini göstermek amacıyla düzenlenen etkinlik ve drone uçuş gösterileri İnegöl halkından da büyük ilgi gördü. 
 
Başkan Taban: “Gençlerimizin çalışmalarını desteklemeliyiz.”
Etkinlik hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün Bursa Teknik Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı gösterileri izledik. Biliyorsunuz BTÜ öğretim hayatında yeni olmasına rağmen başarılarıyla adından sıkça söz ettiren bir üniversite. Geçtiğimiz ay paydaş 10 üniversiteden biri olarak TEKNOFEST’te yer aldılar. Özellikle drone, uçak ve kameralı otonom sualtı sistemleriyle orada hünerlerini, başarılarını sergilediler. Biz de Bursa Teknik Üniversitemizin öğrencilerinden, teknik ekibinden bu güzellikleri şehrimize gelerek buradaki öğrencilerimizle paylaşsınlar istedik. İlçemiz öğrencilerini desteklemek ve örnek teşkil etmesi adına üniversitemizi İnegöl’de ağırlamış olduk. Aynı zamanda Oylat Kaplıcalar Bölgesini, Oylat Mağarasını ve DOSTUM tesislerimizi de gezdirerek şehrimizi tanıtma fırsatı bulduk. Ben çok kıymetli Rektörümüze, yöneticilerimize ve öğrenci kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah bunları gören diğer öğrenci kardeşlerimize de bunlar özendirici olur ve faydaya dönüştürürler” ifadelerini kullandı.
 
Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ise “BTÜ Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu bünyesindeki öğrencilerimiz, kurdukları takımlar ve projesinden tasarımına kadar kendilerinin geliştirdikleri insansız hava araçları ile uzun yıllardır ulusal ve uluslararası teknoloji yarışmalarına katılmaktadırlar. Artık profesyonelleşmeye doğru adım atıyor ve özel ihtiyaçlara yönelik olarak; harita mühendislerinin, emniyet güçlerimizin ve diğer kurumların taleplerine göre kişiye özel, göreve özel drone tasarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu anlamlı davetleri için İnegöl Belediyesine teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.