Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Akademik Açılış ve Temel Atma Heyecanı

BTÜ’de Akademik Açılış ve Temel Atma Heyecanı

Bursa Teknik Üniversitesi’nin 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni ve Mimar Sinan Yerleşkesi G Blok Eğitim Binası Temel Atma Töreni, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Protokolün yoğun ilgi gösterdiği akademik yıl açılış ve temel atma törenine; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Önceki dönem Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Şen, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ali Rıza Bir, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Abdülkadir Şahin, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan, Yıldırım Kaymakamı Adem Yazıcı, Nilüfer Kaymakamı Avni Oral, Kestel Kaymakamı Ahmet Karakaya, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl. Jandarma Komutan Vekili Albay Mustafa Gököz, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Süleyman Şahin, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa İl Müdürü Ali Fuad Gölbaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Dülger, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüseyin Uysal, İl Ticaret Müdürü Zübeyir Tokgöz, TÜBİTAK BUTAL Müdürü Sedat Aktaş, Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Güzelsoy, İnegöl Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Rektör Karademir; “Gençliğini kurtaran geleceğini kurtarır.”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, üniversitenin gelişim süreci ve yerleşke yapılaşması hakkında bilgi verdi. YÖK tarafından 2016 yılında “Robotlar ve Akıllı Sistemler” alanında uzmanlaşan üniversite olarak belirlendiklerini, TÜBİTAK “Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi 2017” listesinde ilk 50’ye girdiklerini belirten Karademir: “Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi TEKNOFEST’te 2018 yılında döner kanat İHA kategorisinde birincilik aldık, TEKNOFEST 2019’da ise akademik paydaş olarak 10 takımla yarışmalara katıldık. Hızlı ve emin adımlarla gelişimini sürdüren Bursa Teknik Üniversitesi, FETÖ’den alınan yerleşke ve etrafındaki alanlarda yapılaşmasını tamamladığında sadece kentin sanayi gücüne ve teknolojisine katkı yapmayacak, Yıldırım ilçemiz ve Bursamızın doğu yakasının kültürel, sosyal ve ekonomik dönüşümüne de ciddi katkılar sağlayacaktır. ‘Gençliğini kurtaran, geleceğini kurtarır’ prensibi ile öğrencilerimizin konaklama, sosyal, sportif ve kültürel ihtiyaçlarını Bursamıza yakışır şekilde yerleşke bütünlüğü içerisinde karşılamak ve onları en modern bilgilerle donatarak, topluma yetişmiş mükemmel meslek adayları olarak sunmak boynumuzun borcudur.” şeklinde konuştu.   

Bakan Kasapoğlu; “Gençlerimizin insanlığın geleceği için bir lokomotif güç olacağına inancımız tam”
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuşmasına tarihin eşsiz şehirlerinden Bursa’da olmaktan özellikle mutlu olduğunu belirterek başladı. Bakan Kasapoğlu konuşmasında; “Hem içerde hem dışarıda terörle mücadelelimizi sürdürğümüz bu günlerde Barış Pınarı Harekâtında önemli mesafeler kat ettik. Hızla gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Gençlerimizin kültürde, sanatta, edebiyatta, sporda ve bilimde insanlığın geleceği için bir lokomotif güç olacağına inancımız tam. Gençlerimizin yarınlara çok daha güçlü hazırlanmaları için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kurumlar olarak ciddi bir çaba ve gayret içerisindeyiz. Bursa Teknik Üniversitesinin bu kadar kısa sürede bu aşamaya gelmesi noktasında başta Rektörümüz Arif Karademir olmak üzere tüm emeği geçenlere müteşekkirim. Bir bilim yuvasındayız, imkânlar olduğu müddetçe bu ülkenin insanlarının her şeyin en iyisini üretilebildiğini görmekteyiz. Üniversiteler bizleri sadece mesleki ve bilimsel anlamda değil sosyal ve kültürel anlamda da geliştiren müesseselerdir. İçerisinde bulunduğunuz yükseköğrenim yılları, gelişmeye ve kendinizi geleceğe hazırlamaya en müsait zamanlardır. Bizler, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizin yanında olmaya çaba sarf ediyoruz. Üniversitelerimizde açtığımız genç ofislerimizin bir örneğini de BTÜ bünyesinde açacağımızın müjdesini vermek istiyorum. BTÜ’nün yurt ihtiyacı konusunda da elimizden geleni yapmaya hazırız.  Yenilikçi devlet üniversitesi mottosuyla her geçen gün başarılarına başarı katan Bursa Teknik Üniversitesi yönetimine ve akademisyenlerine teşekkür ediyor öğrencilerimize gönülden başarı diliyorum. Bu güzel açılış vesileyle sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duydum.” ifadelerini kulandı. 

Akademik açılış töreni sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve protokol üyeleri BTÜ Öğrenci Toplulukları stantlarını ziyaret ederek öğrencilerin geliştirdiği teknolojik araçlar ve faaliyetler hakkında bilgi aldı. Programın devamında Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi G Blok Eğitim Binası temel atma töreni gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Arif Karademir temeli atılan binanın 24.000 metrekare kapalı alana sahip olacağını ve 2.500 öğrenciye hizmet vereceğini belirtti. Rektör Karademir, “Çok sayıda derslik, laboratuvar, bilgisayar ve konferans salonlarından oluşacak bu modern eğitim binamız, gri su sitemini kullanacak, yani yağmur suyu dönüşüm ve değerlendirme mekanizması olacak, güneş panelleri ile elektriğini üretecek ve trigenerasyon denen buhar, sıcak su ve elektrik üreten merkezi ısıtma sistemine sahip olacak” dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu “Çok önemli bir tesisin temelini atmak üzereyiz, zira burada ilim üreteceğiz. Rabbim hayırlısıyla tamamlatsın diyorum.” ifadelerini kullandı.