Anasayfa » Haberler » BTÜ ve BTSO Arasında Güç Birliği

BTÜ ve BTSO Arasında Güç Birliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesindeki Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir başkanlığında, Rektör Yardımcıları ve öğretim üyelerinden oluşan kalabalık BTÜ heyeti ilk olarak BTSO tarafından Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen BUTEKOM, Model Fabrika, EVM, BUTGEM ve MESYEB projelerini yerinde inceleyerek bilgi aldı. İnceleme gezisi sonrasında düzenlenen törende BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay tarafından “Tekstil, Teknik Tekstil, Lif ve Polimer Teknolojisi ve Kompozit Malzemeler Alanlarında Sektörlerin Gelişmesi İçin Ar-Ge ve İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokol ile BTÜ ve BUTEKOM arasında tekstil, lif polimer teknolojileri ve kompozit malzemeler alanında ortak Ar-Ge çalışmaları başlatılabilecek. Yerli sanayinin Ar-Ge kapasitesinin artırılmasını amaçlayan bu işbirliği ile danışmanlık, eğitim, araştırma ve ortak projeler hazırlayarak yürütme imkânı bulunacak.

Rektör Karademir: "Sanayimiz ile beraber çalışıyoruz"
BTÜ ve BUTEKOM laboratuvarları arasında işbirliği sağlayan protokol ile BTÜ’de eğitim gören lisansüstü öğrencileri için geniş çaplı laboratuvar alt yapılarını kullanma fırsatı doğmuş oluyor. BTÜ öğretim üyeleri tarafından BUTEKOM bünyesinde gerçekleştirebilecek eğitimler ile beraber iki kurum arasında kuvvetli bir iş birliği de sağlanmış olacak. Gerçekleştirilen bu iş birliğinden duyduğu memnuniyetini dile getiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir üniversite - sanayi işbirliği ile sanayinin teknolojik dönüşümünün sağlanacağını ifade etti. Türkiye’de kurum bütçesine oranla Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan 2. üniversite olduklarının altını çizen Rektör Karademir “Amacımız paydaşlarımızın sayısını artırmak ve üniversitemiz ile eşleştirmek. Biliyorsunuz TEKNOFEST’in akademik paydaşı olduk ve bununla gurur duyuyoruz. Bu anlamda sadece teorik bilgi yetmez diyoruz, öğrencilerimizi pratik bilgilerle donatmalıyız, eğitmeliyiz, dönüştürmeliyiz. Bu nedenle bu sene başlayan TÜBİTAK 2244 sanayi doktora programını çok önemsiyoruz. Bu projeler ile üniversite sanayi işbirlikleri harika sonuçlar ortaya çıkarmak üzere birleşebiliyor. Yurt dışında firmalar üniversiteleri dolaşarak neye ihtiyaçları olduğu konusunda bilgiler aktarıyor, biz de bu minvalde hocalarımızın mentörlük anlamında üniversite-sanayi eşleştirmelerini yapıyoruz. Bizler doktora yapmış insan kaynağımızı sadece üniversitelerde ders vermesi amacıyla değil, kendi firmasını kuran, elemanlarını yetiştiren bilim insanları şeklinde dizayn etmeliyiz. Bu konularda sanayimiz ile beraber çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Başkan Burkay: "BTÜ ile yapılan bu işbirliğini çok önemsiyorum"
BTÜ ve BUTEKOM arasında gerçekleştirilen protokol ile akademik havuzdan beslenen bir işbirliğinin temelini attıklarına değinen BTSO Başkanı İbrahim Burkay üst düzeyde ve geniş yelpazeden akademisyenlerle yapılan bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti katılımcılarla paylaştı. Yapılan bu işbirliklerinin bütün birimler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini ifade eden Burkay “Ben bu ziyaretleri çok önemsiyorum. Bizim BTSO olarak öğrencilerimize desteğimiz hiç durmadan sürecektir. Akademisyenlerimizin fikirleri de bizim için çok önemli, hocalarımız bu konularda ne düşünüyor diye sorarak hareket etmeliyiz. Bizim sizden taleplerimiz var. Biliyoruz ki üniversitelerimiz oldukça, bu mekânlar kıymetli. Gelişme ve kalkınmayı isteyen her ilimizin bizim burada bugün yaptığımız gibi üniversite - sanayi işbirliği içerisinde olması gerekiyor. Biz yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile başlangıç yapmak istiyoruz. Bursa şehri olarak zenginliğimiz ve gücümüz ortada, o nedenle özellikle kimya ve lif polimer alanlarında lisansüstü öğrencilere ihtiyacımız var. İnsan kaynağımız güçlendikçe sektöre can suyu sağlayacağız. Bu insan kaynağımızı da BTÜ’den sağlayacağız. O nedenle tekrar söylemek istiyorum ki bugün imzalanan bu protokol çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.