Anasayfa » Haberler » Bursa Teknik Üniversitesinden Türkiye’de Bir İlk

Bursa Teknik Üniversitesinden Türkiye’de Bir İlk

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Türkiye’de bir ilke imza atarak atlı okçuluk dersini seçmeli ders kategorisine soktu. Bilindiği üzere yaklaşık M.Ö. 5000 yılından itibaren Altay ve Tanrı Dağları çevresinde ortaya çıkan daha sonra da İç Asya’ya tamamen egemen olan atlı bozkır kültüründe atlar ve okçuluk sosyal yaşamın önemli bir parçasını oluşturmaktaydı. Bu kültürel mirastan yolan çıkan BTÜ,  öğrencilerine bu ekolü öğretmek, binicilik ve okçuluğun tarihini anlatmak ve kültürel kodlarımıza sahip çıkmak adına atlı okçuluk dersleri vermeye başladı.

İlk Ders Başladı

Atlı okçuluk ustası Orhan Parlağı’nın verdiği dersler kapsamında at binme, ok atma, yay germe ve ok yapma bilgileri öğrencilerle buluşuyor. Bu dersi seçtikleri için çok heyecanlı olduklarını ifade eden öğrenciler, BTÜ’ nün bu ata sporuna sahip çıkıp seçmeli ders olarak sunmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Üniversite bahçesinde ilk ata binme ve ok atma deneyimlerini yaşayan öğrenciler, oldukça keyifli geçen ders kapsamında birbirleriyle yarıştılar.

Rektörümüz Prof. Dr. Arif Karademir’e Çok Teşekkür Ediyoruz

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in bir çalışma başlatarak atlı okçuluğun seçmeli ders kapsamında yer almasını sağladığını dile getiren Atlı okçuluk ustası Orhan Parlağı “Geleneksel atlı Türk okçuluğunu sayın Rektörümüz Prof. Dr. Arif Karademir sayesinde müfredata soktuk. Bu sayede 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı döneminde atlı okçuluk derslerine başlamış olduk. Bugün ilk dersimizi yaptık. Öğrencilerimize atlı okçuluğun tarihi, Türklerde atlı okçuluğun yeri, okçulukla ilgili malzemeleri anlatıp iyi bir sporcu yetiştirmeye çalışacağız. Öğrenciler ok yapmayı ve atmayı öğrenip malzemeleri tanıyacaklar. Atın beslenmesi ve bakımını öğrenecekler. Burada eğitim gören öğrenciler yıl sonunda ata binmeyi öğrenip ok atabilecekler. Üniversitemizde öğrenim gören her öğrenci dersi müsait olduğu takdirde seçmeli ders olarak seçebiliyor. Şu an haftada bir gün iki ders veriyoruz. Bu dersi başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz atın üstünde ok atabilecek” ifadelerini kullandı.

Tarihimizde savaş zamanlarının dışında barış halindeyken askeri idman, spor veya yarış maksadıyla da yapılan atlı okçuluk, 15. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Osmanlı'da planlı ve düzenli bir spor faaliyeti olarak yapılmıştı.