Anasayfa » Haberler » West Nusa Tenggara Bölge Parlamentosu ve BTÜ Arasında İş Birliği Toplantısı

West Nusa Tenggara Bölge Parlamentosu ve BTÜ Arasında İş Birliği Toplantısı Gerçekleştirildi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Endonezya West Nusa Tenggara (Batı Nusa Tenggara) bölge parlamentosu arasında tanıtım ve ikili iş birliği toplantısı gerçekleştirildi. Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Orman Müh. Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Temel Sarıyıldız, Doç. Dr. Oktay Gönültaş, Dr. Öğr. Üyesi Ali Mahmut Ermeydan, West Nusa Tenggara Delegasyon Başkanı, TGH. Mahalli Fikri ve West Nusa Tenggara  Bölge Parlamentosu delegeleri katıldı. İş birliği ve tanıtım toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güncel konular hakkında karşılıklı istişare ve fikir alış verişinin yapıldığı toplantıda, özellikle teak (tik) mobilyası, kağıt, kimya, tekstil gibi sektörlerde öncü olan Endonezya sanayisi hakkında geniş bilgilere yer verildi. Öğrenci değişimi ve BTÜ’ ye gelen Endonezyalı öğrencilerin kabulü konusunda ortak paydaya varılan toplantıda, Endonezya’dan Türkiye’ye eğitim almak için gelmek isteyen öğrenci potansiyelinin yüksekliğine vurgu yapıldı.

BTÜ Endonezya’da Tanıtılacak 

Endonezya’da BTÜ nün tanıtımına başlayacaklarını dile getiren Delegasyon başkanı TGH. Mahalli Fikri, gerek Bursa’nın gerekse BTÜ nün Endonezyalı öğrenciler için çok büyük bir şans olduğunun altını çizdi. Olumlu geçen bu ziyaretin ardından Bursa’nın ve BTÜ’nün potansiyel öğrencilere tanıtılacağına değinen Delegasyon Başkanı Fikri, özellikle Orman Fakültesi ile işbirliği hedeflediklerini ifade etti. Endonezyalı gençleri orman ve orman ürünlerine yönelik konularda yetiştirmek istediklerini aktaran delegasyon başkanı bu konuda öğrenci değişimi yapmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Endonezya ve Türkiye arasında tarihi ve kültürel bağların olduğunun aktarıldığı toplantıda Türkiye’de öğrenim görmek isteyen Endonezyalı gençlerin sayılarının her geçen gün arttığı ifade edildi. BTÜ de gerçekleştirilen bu toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Arif Karademir tarihsel bağlarımızın olduğu Endonezya ile gerek öğrenci değişim programı gerekse eğitim konularında yapılacak iş birliğinden büyük memnuniyet duyacağını sözlerine ekledi