Anasayfa » Haberler » İspanya’da Bursa Rüzgârı

İspanya’da Bursa Rüzgârı

Türkiye’nin kalkınma hedeflerinde lider şehirlerden biri olan Bursa Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) gerçekleştirdiği organizasyonlar ile dünya pazarlarına açılmayı sürdürüyor. AR-GE, UR-GE faaliyetleri ve sektörel kümelenme gibi yapılanmalar ile 2018 yılını 14,9 milyar dolarlık rekor ihracatla kapatan Bursa, BTSO’nun yurt dışı iş gezisi organizasyonlarıyla dış ticaret hedefini yeni eşiklere taşımayı hedefliyor. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, tekstil ve konfeksiyon makineleri alanında dünyanın en büyük fuarlarından biri olan 2019 ITMA - Barcelona organizasyonunda 160 kişilik Bursalı iş adamları ve BTSO heyetine eşlik etti.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kent ekonomisinin katma değerli ve ileri teknolojili üretim payını artırmak amacıyla düzenledikleri organizasyon için; “Üniversite - özel sektör işbirliğini kentimizde daha da güçlendirmek adına 2 üniversite rektörümüzün de üyelerimizle birlikte bu fuarda bulunmaları nitelikli üretim ve ihracat hedeflerimiz adına ayrı bir değer taşımaktadır.” açıklamasını yaptı.

Rektör Karademir, “İş Dünyamızın Yanındayız”
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTSO’nun Türkiye’ye örnek birçok projeyi hayata geçirdiğini belirterek, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ı kutladı. Fuar kapsamında ITMA’da bulunmanın ihracat odaklı çalışmalar ve Türkiye’nin ekonomisini kuvvetlendirmek anlamında yerel üreticinin küresel pazarlarla buluşmalarının önemine değinen Karademir, “Genç bir üniversite olarak insan kaynağı, laboratuvarları ve bilimsel altyapısıyla BTSO’nun ve tüm üreticilerimizin yanındayız” dedi. Türkiye’nin kalkınması için üreticinin, sanayicinin ve üniversitelerin omuz omuza çalışması gerektiğini vurgulayan Karademir, “Üreten bir ülke olmak için önce teknolojiyi üretmemiz lazım. Teknolojiyle beraber kendi markalarımızı hakim kılmamız gerekiyor. Bu fuarlar teknolojideki son gelişmelerle birlikte firmalarımıza yeni bakış açıları da kazandırıyor.” diye konuştu.

BTSO twitter sayfasından yayınlanan haber videosu için tıklayınız