Anasayfa » Haberler » BTÜ’de Toplumsal Adalet Sempozyumu

BTÜ’de Toplumsal Adalet Sempozyumu

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Sosyal Çalışmalar Topluluğu ve Ulusal Strateji Araştırmaları Merkezi (ULUSAM) işbirliği ile Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ana teması ile düzenlenen Toplumsal Adalet Sempozyumu,  BTÜ Yıldırım Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Sempozyum açılış programına BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar, öğretim üyeleri, ULUSAM başkanı Kubilay Yılmaz, konuklar ve öğrenciler katıldı. Gün boyunca dört oturum üzerinden düzenlenen sempozyumun açılış konuşmalarını BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve ULUSAM Başkanı Kubilay Yılmaz gerçekleştirdi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir konuşmasında dünya üzerinde gerek farklı uluslararasında gerekse aynı ulusun içindeki farklı toplum grupları arasında adaletsizliklerin yaşanabildiğini dile getirdi. Rektör Karademir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir yandan kadına yönelik şiddet ve istismar haberleri ile karşılaşmaktayız bir yandan da çalışan ve üreten kadın sayısının artmakta olduğunu istatistiki verilerde görmekteyiz. Herkesin, yaratılan her ferde ve her canlıya saygı ve empati çerçevesinde yaklaşması tüm olumsuzlukları önleyebilecektir. Toplum içindeki eşitsizlikleri kadın-erkek şeklinde cinsiyet farkı üzerinden ayrıştırarak değil toplumun tüm sınıf ve fertlerini aynı potada adalet içerisinde eşitleyerek çözüme ulaştırmaya çalışmak daha yerinde olacaktır.”

ULUSAM Başkanı Kubilay Yılmaz ise kadına yönelik şiddetin engellenmesine yönelik proje geliştirdiklerini ve projeyi Çalışma Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığının destekleriyle yürüttüklerini belirterek düşüncelerini şöyle ifade etti: “Kadınlar sadece eşi veya yakınları tarafından fiziksel şiddete maruz kalmıyor. Aynı zamanda iş yerinde psikolojik şiddet ve maaş farkından kaynaklı ekonomik eşitsizliklerle de mücadele ediyorlar. Kadın insandır, erkek de insandır. Mesele kadının insanda eşitlenmesidir. Bunun yolu da toplumsal cinsiyet ayrımcılığının kaldırılmasından geçer ve bu tek başına kadınların yürüteceği ya da verebileceği bir mücadele değildir.”

Toplumsal Adalet Sempozyumu, Sevda Kurul ve Şeyda Gümüş’ün başkanlıklarını yürüttüğü dört ayrı oturumla gerçekleştirildi. Cinsiyet Eşitsizliğinin Yansımaları başlıklı birinci oturumda Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Dr. Pelin Feymi ve Bursa Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Nazlı Ceren Yılmaz; Cinsiyet Eşitsizliği ve Teorik Yaklaşımlar konulu ikinci oturumda Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Aydın Koyuncu ile Müzisyen-Aktivist Rümeysa Çamdereli; Sivil Toplumda Kadının Mücadelesi konulu oturumunda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Dr. Gülsüm Sav; Medya Üretimlerinde Cinsiyetçi Söylem başlıklı son oturumda ise Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiler Dursun ile Köşe Yazarı Gül Kolaylı düşüncelerini katılımcılarla paylaştılar.