Anasayfa » Haberler » BTSO Başkanı İbrahim Burkay Öğrencilere Seslendi

BTSO Başkanı İbrahim Burkay Öğrencilere Seslendi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUKAGEM) ve Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) tarafından düzenlenen Öğrenci - Sanayici Buluşmaları’nın ilk seminerinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay BTÜ’lü öğrencilerle bir araya geldi. 

BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi’nde gerçekleşen seminer öncesinde BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 2018 TEKNOFEST İHA döner kanat yarışmalarında birinci olan Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu öğrencilerinin standını ziyaret etti. Topluluk danışmanı Makine Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ve öğrenciler Burkay’a, yaptıkları çalışmalar ve ABD’de Haziran ayında gerçekleştirilecek insansız hava aracı yarışlarına yönelik hazırlıklıları konusunda bilgi aktardı.  

Turkuaz Salonda gerçekleştirilen Öğrenci - Sanayici Buluşmalarının ilk seminerine BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit, Meclis Üyeleri Hasan Gürses, Alparslan Şenocak, Irmak Aslan, BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Kurt, Prof. Dr. Hamdi Öğüt, Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Şara, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Işıklar, Kariyer Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUKAGEM) Müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nadir Yıldırım, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BUKAGEM Müdürü Doç. Dr. Hilal Yıldırır Keser merkez hakkında geniş çaplı bilgiler verdi. Merkezin amacının öğrencilere yol göstermek, kariyer planlarına yardımcı olmak ve onlar için sürdürülebilir bir gelecek kurmak olduğunu dile getiren Doç. Dr. Keser “Hedefimiz değerli öğrencilerimizin kariyerlerini oluşturmakta yardımcı olmak, özellikleriniz çerçevesinde ekonomiye katılımınızı sağlamak, üniversitemizi tercih edecek olan adaylar için kılavuzluk yapmak ve sizler için staj yapılacak kurum sayısını artırmak. Merkezimizin ilk organizasyonu kapsamında sanayi öğrenci işbirliği çerçevesinde sizleri bu güzel ortamda buluşturmak istedik, hepiniz için faydalı olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu. 
BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir organizasyonda emeği geçen başta BUKAGEM ve Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) olmak üzere herkese teşekkür etti. Sanayici ve öğrenci buluşmalarının önemini dile getiren Prof. Dr. Karademir, öğrencilerin kariyer planlamalarına yardımcı olan bu etkinliklerin süreceğini dile getirerek, katılımları dolayısıyla BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a da teşekkürlerini iletti.

BTÜ İle Çok Değerli İş Birliğimiz Var 
Sanayici öğrenci buluşmaları kapsamında öğrencilere seslenen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, gençler için bir yol haritası çizdi. BTÜ ile çok değerli iş birliklerimiz var diyen Burkay “Bizler BTÜ ile Bursa için çok değerli işbirlikleri içerisindeyiz. Sizin bugün dünyayı okumanız, yarınımızı şekillendirecek, o nedenle BUKAGEM’in organize etmiş olduğu bu etkinliği çok önemli buluyorum. Dünyayı eski ve yeni ekonomi olarak ele alırsak, eski ekonomiye ait şirketlerin yerine yenilerinin geldiğini görmekteyiz. Artık ekonomi devlerini yaratan yeni zenginler sizin aranızdan çıkıyor. Yalnız şu konuya dikkat etmenizi rica ediyorum, önceden bir mesleğe sahip olmak yeterliydi, artık böyle bir imkân kalmadı, bulunduğunuz coğrafyanın ihtiyaçları neyse ona göre kendinizi oluşturmanız gerekiyor. Artık farklılıklar kazanıyor, farklı bir şey sunmanız için hayatın içinde olmalısınız ve içinde olduğunuz toplumu çok iyi tanımalısınız. Okuduğunuz bölümlerde çok ısrarlı olmalısınız ve sadece akademik bilgi ile sınırlı kalmamalısınız. Bursa’da iş dünyasının önemli yapıları içerisinde olmaya gayret edin, sivil toplum kuruluşlarının içerisinde olun, kısacası hayatın içinde olun. Hayatın içinde olursanız toplumda o kadar iyi tanınırsınız.” şeklinde konuştu

Hayallerinizin Peşinden Gidin
Hayalleri olan kişiler ve toplumların ancak bir yerlere gelebileceğini ifade eden Burkay “Hayallerinizin peşinden gidin, bu hayalleri gerçekleştirebilecek vasıflar sizde var mı bunları sorarak yola koyulun. Kendinizi hafife almayın ve dar çerçeveden dünyaya bakmayın. Olumsuzluklar, kayıplar, mağlubiyetler belki de en büyük kazancınız olacak çünkü tecrübe sizi daha iyi yerlere getirecek. Unutmayın ki zarar karın kardeşidir, zarar edip bırakırsanız hiçbir iş başarılı olmaz çünkü zararı da yönetmeyi bilmek gerekir. Sevgili gençler teknoloji çok hızlı değişiyor buna uyum sağlayan şirketler ve toplumlar hayatlarına devam edebiliyor. En büyük rakibimiz ön yargılarımız, kesinlikle onlardan kurtulmamız gerekiyor. Ben yapamam kelimesini hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bugün bir liralık bir fikrin değeri, uygun yatırımcıyı bulursa 1 milyon liraya çıkabilir. Bugün ancak bu düşünceye sahip ülkeler kalkınabiliyor.” ifadelerini kullandı.