Anasayfa » Haberler » 55. Kütüphane Haftası Kutlandı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTU) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından, bu sene 55.sini kutlamış olduğumuz Kütüphane Haftası münasebetiyle üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ülkemizde 1964 yılından bu yana Mart ayının son Pazartesi günü kutlanmaya başlanan Kütüphanecilik Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikler yoğun ilgiyle karşılandı. Bu sene üniversitemiz tarafından düzenlenen kitap bulma yarışması ile öğrencilerimizin katalog tarama ve kitap bulma konusunda ki yeterlilikleri test edildi. Yapılan yarışmada öğrenciler hediyeleri kazanmak için yoğun çaba sarf etti. İlk üç dereceye giren katılımcılara tablet, akıllı saat ve akıllı bilekliğin verildiği yarışma ilgiyle karşılandı

Öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak, kütüphanelerde uyulması gereken kuralları öğretmek ve kütüphanelerin gelişmesi için katılımcıları bilinçlendirmek adına yapılan Kütüphane Haftası etkinliklerinde, hafta boyunca kütüphanemizde ders çalışan öğrencilerimize 55. Kütüphane haftası anısına hazırlanan BTÜ logolu kitap ayraçları dağıtıldı ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Ayrıca Üniversitemizde yapılan etkinlikler kapsamında B-Blok önünde Açık Hava Kütüphanesi kurularak öğrencilerimizin yanı sıra akademik ve idari personelimize yönelik okuma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan BTU Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ilk emri “oku” olan bir dinin mensupları olarak çok fazla okumamız gerektiğini, gelişmiş ülkelerde yılda basılan kitap sayısı oranının ülkemize kıyaslandığında çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Senatoda düzenlenen okuma etkinlikleri çerçevesinde katılımcılara kütüphane haftası hakkında bilgiler aktarıldı. Dereceye giren, akademik personele, idari personele ve öğrencilerimize ayrı kategorilerde hediyeler verildi. En çok kitap okuyan akademik personelimiz ve öğrencilerimize hediyelerini BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, 2.’lik hediyesini kazanan katılımcılara Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki ÜNAL, 3.’lük hediyesini kazanan katılımcılara ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Öğüt takdim etti.