Anasayfa » Haberler » Muhsin Yazıcıoğlu’na Vefa Etkinliği

Muhsin Yazıcıoğlu’na Vefa Etkinliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu Dil Kültür ve Tarih Topluluğu tarafından 25 Mart 2009’da helikopterinin düşmesi sonucu yaşamını yitiren Muhsin Yazıcıoğlu’na vefa etkinliği düzenlendi. BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Başkanı Okan Tosun konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir Muhsin Yazıcıoğlu dendiğinde muhafazakâr ve milliyetçi kalplerde olumlu düşüncelerin canlandığına dikkat çekerek; “Toprak Muhsin Yazıcıoğlu gibi insanların çalışmaları ile vatan oluyor. Hayatını bilmemiz hangi zorluklardan geçtiğini görmemiz gerekir, sevdiği ve değer verdiği ülküleri yaşatarak onu sevdiğimizi gösterebiliriz. Dağlık bir alanda meydana gelen helikopter kazası açık bir katliam vakasıdır. Allah mekânını cennet eylesin.” ifadelerini kullandı.

ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Başkanı Okan Tosun söyleşi şeklinde geçen konuşması öncesinde Muhsin Yazıcıoğlu hakkında bilgi aktarırken yanlış anlatmaktan ve anlaşılmaktan çekindiğini belirterek; “Onu 1990’da tanıdım. Mağdur ailelere yardım dağıtılmasına aracılık eden bir vakfın başındaydı. Muhsin Başkan siyaset içinde anlatamayacağımız kadar büyük bir insandı. Türk dünyasının dertleriyle dertlenmiş biriydi. Irak, Kerkük, El-Bab gibi bölgelere yardıma gittiğimizde bölgedeki Türkmenlerden hep onun yardımlarını dinledik. Bu Balkanlarda Makedonya ve Üsküpte de aynıydı. Ortadoğu ve Balkanlar coğrafyasında Türk ve Türk dostu herkesin sevdiği bir kişilikti.” şeklinde konuştu. Tosun, Muhsin Yazıcıoğlu’nun geçirdiği helikopter kazasının toplumun büyük kısmında suikast olarak görüldüğünü, kaza sonrası arama kurtarma ekiplerinin yanlış noktalara yönlendirilmesinin ve kaza kırım ekibinin yaptıklarının da bunu desteklediğini ifade ederek; “Kaza sonrası yaşadığımız çaresizlik duygusu ile ANDA derneği bünyesinde arama kurtarma ekibi kurma kararı aldık. Muhsin Başkana yetişemedik, yetemedik ama bugün sekiz ilde arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD ile koordineli olarak aktif şekilde çalışıyoruz.” dedi. Muhsin Yazıcıoğlu’nun gençleri yol arkadaşı olarak gören, haksızlıklara karşı susmayan, dinini ve milletini seven biri olduğunu belirten Tosun; “Vatana hizmet için gençlerin kendi alanlarında en iyi olmalarını tavsiye ederdi. Alanında iyi olanları zaman içinde ABD ve Avrupa’ya kaptırdık ama bizler bundan sonra bunu önlemek için de çalışıyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.