Anasayfa » Haberler » “Ermeni Sorunu ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” Konferansı

“Ermeni Sorunu ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” Konferansı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sarıaslan, Bursa Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda “Ermeni Sorunu ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” konulu konferans verdi.

Bursa Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çimen, Yüksekokul Sekreteri Jandarma Personel Albay Recep Karabulut ve Jandarma Personel Yüzbaşı Tuğba Taşlıcalı Koç’un katılım sağladığı konferansta, Türk dış politikasının en önde gelen ve Türk diplomasisini en çok meşgul eden konulardan biri olan Ermeni meselesi masaya yatırıldı.

Öğrenci, öğretim görevlisi ve idari personelden oluşan yaklaşık 400 kişinin dinleyici olarak katıldığı konferansta Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sarıaslan, tarihsel ve diplomatik yönlerinin yanı sıra birbirine geçmiş iç politika-dış politika ilişkisinin Ermeni sorununu, Türkiye açısından oldukça karmaşık ve çok boyutlu hale getirdiğine vurgu yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Sarıaslan, sorunun tarihçesine de değindiği konuşmasında Bursa Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerine tarihsel analizler yaptı.

Türkiye’nin Ermenistan ile arasındaki diğer anlaşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenistan işgaline de değinen Dr. Sarıaslan, Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin, uzun soluklu bölgesel bir sorun haline gelen Karabağ sorununa ve Azerbaycan ile olan ilişkilerine de bağlı hale geldiğine dikkat çekti. Azerbaycan’ın dış politikasında özel bir yeri olan Türkiye’nin, dostluk ve kardeşlik siyaseti çerçevesinde ülkenin sorunlu dönemlerinde yanında yer aldığını belirten Dr. Sarıaslan, Dağlık Karabağ meselesinde Türkiye’nin hem Azerbaycan ile olan tarihi ve kültürel bağları hem de bölgeye sınır komşusu olması nedeniyle sürece etki edecek önemli bir aktör olarak görüldüğünü ifade etti.

Sultan Abdülmecid döneminde “Mekteb-i Fünun-u İdadi” adı altında 1845’te eğitim vermeye başlayan okulun tarihi binasında gerçekleştirilen konferans sonunda, Bursa Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çimen, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sarıaslan’a teşekkürlerini ileterek okulun fotoğrafının yer aldığı ipek bir tablo takdim etti.