Anasayfa » Haberler » Çanakkale Zaferinin 104. Yılı ve Kahramanlar Türkülerle Anıldı

Çanakkale Zaferinin 104. Yılı ve Kahramanlar Türkülerle Anıldı

Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü ve 250 binden fazla şehit verdiğimiz yeni bir ruhun dirilişi Çanakkale kara ve deniz savaşları Bursa Teknik Üniversitesi’nde ( BTÜ) türkülerle anıldı. Etkinliğin açılışında okunan ve dakikalarca alkış alan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Şu Boğaz Harbi nedir ? adlı şiirinin ardından, Volkan Altun, Cengizhan Kuş, Şeref Can Ayıkcan ve Ahmet Bozdemir’in hem çalıp hem seslendirdikleri Çanakkale türküleri dinleyicileri derinden duygulandırdı. “Yenilmez Armada” olarak bilinen İngiliz donanma kuvvetlerini ağır yenilgiye uğratan ordularımızın ve ne olursa olsun zaferden vazgeçmeyen askerlerimizin hikayelerinin paylaşıldığı etkinlikte, birbirinden özel Çanakkale türküleri seslendirildi.

Anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir Çanakkale Zaferinin bugün tüm dünya ve bizler için neler ifade ettiğine değindi. Geçmişini bilmeyen geleceğe yön veremez diyen BTÜ Rektörü Prof Dr. Arif Karademir “  Öncelikle etkinliğe katılan herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum, atalarımızın ruhu şad mekanları cennet olsun. İlk yapmamız gereken şey geçmişimizi iyi öğrenmemiz, bize kim dost kim düşman iyi anlamamızdır. Çanakkale’yi, atalarımızı ve o ruhu kitaplarla, filmlerle değil bizzat yerinde giderek görmemiz lazım. Bizlere sahte kahramanların hayatları değil Çanakkale kahramanlarının öyküleri lazım. Dedelerimizin bizlere emanet bıraktığı bu güzel topraklar vesilesi ile tekrardan hepsinin mekanı cennet olsun demek istiyorum. Çanakkale savaşının nedenlerini, nasıllarını ve kimler tarafından çıkarıldığını iyi anlamamız ve çok çalışkan olmamız lazım” şeklinde konuştu.

İtilaf Devletlerinin çok uzun süredir göz koyduğu topraklarda, dozu giderek artan saldırılarına karşı, bir ulusun kanı ve canıyla topraklarını, korumak adına yaptığı direnişi anlatan “Çanakkale içinde vurdular beni”, “Burası Muştur”, “Çanakkale bugün toz ile duman” gibi türkülerin seslendirildiği etkinlik katılımcılardan tam not aldı.