Anasayfa » Haberler » TMMOB Bursa Şubeleri ve BTÜ Arasında İşbirliği Toplantısı

TMMOB Bursa Şubeleri ve BTÜ Arasında İşbirliği Toplantısı

TMMOB Bursa Şubeleri ve BTÜ Arasında İşbirliği Toplantısı düzenlendi. Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in ev sahipliğinde Mimar Sinan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; TMMOB adına İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Feridun Tetik,  Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Necla Yörüklü, Bilgisayar Mühendisleri Odası Temsilcisi Hüseyin Yeşilseven, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Burak Özgen, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Albayrak, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Rengin Demiröz, Mimarlar Odası Başkanı Ömer Faruk Şahin ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Yaslıoğlu katıldı. BTÜ temsilcileri olarak Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Öğüt,  Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Kaya, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Gürkan, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Turgay Tugay Bilgin, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçen Kılınç Ürkmez, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gül Atanur, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet ÇOPUR ve Bursa Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Nadir Yıldırım toplantıda hazır bulundular.  

Toplantı açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Bizim ana oyuncularımız öğrencilerimizdir, gelişim sürecimizi tamamladığımızda en çok 15-20 bin bandında öğrencisi olan ve nitelikli eğitim veren bir üniversite olmaya çalışıyoruz. Planlanan her proje sizlerin de vereceği destek ile başarılı olabilecektir. En önemli değer kaynağımız olan öğrencilerimiz yarının, mühendisi, mimarı, yöneticisi olacaktır. Biz öğrencilerimize sadece ders yetmez diyoruz, girişimci olmaları, kendilerini sosyal alanlarda da geliştirmeleri, yabancı dil öğrenmeleri için çaba gösteriyor, birer dünya vatandaşı olarak yetişmeleri için uz çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu. Toplantının ilk aşamasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Öğüt gerçekleştirdiği sunum ile oda temsilcilerine BTÜ hakkında genel ve güncel bilgiler aktardı.

Toplantının ikinci aşaması oda temsilcileri ve BTÜ katılımcıları arasında karşılıklı görüş alış-verişi şeklinde geçti. BTÜ’de uygulamaya konan Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı onaylı, lisans öğrencilerinin bir yarıyıl boyunca anlaşmalı firmalarda istihdam edilmesine yönelik Sektörel Eğitim Programı’nın (BTÜ-SEP) önemi üzerinde durularak, programın başarıyla devam ettiği sanayi ve öğrenciyi bir arada buluşturduğu ve meyvelerinin sektörel bazda toplanmaya başlandığının altı çizildi.

Üniversitelerin katma değer sağlayacak fikirler üretmesi gerektiğini söyleyen TMMOB İl Koordinasyon Sekreteri Feridun Tetik “Bugün yüksek katma değer üretecek insanlara ihtiyacımız var. Bursa’da 18 sanayi bölgemiz var bu bölgelerin sayılarını artırmakla birlikte ileri teknoloji üretebilecek tesislerin ve kişilerin sayılarını artırmalıyız. Ülkelerde artık kentler ön plana çıkmaya başladı Bursa neden teknoloji üreten bir kent olmasın, bu nedenle üniversite sanayi iş birliğini çok önemli buluyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplantıda görüş bildiren oda başkanları ve temsilciler Bursa Şubesi bünyesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aktararak ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerine faydalı olabilecek destekler verebileceklerini ve BTÜ ile ortak çalışmalar yapmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdiler. Bu anlamda hedeflerinin Bursa’nın sorunlarına çözüm aramak olduğunun altını çizen oda temsilcileri, gerek üniversite gerek sanayi yönünden ortak çözümler aranması gerektiğini ifade ettiler.  Odaların görevlerinin toplumu organize etmek ve toplum faydasına yapılacak işlerde halkın desteğini kazanmak olduğunu vurgulayan temsilciler, üniversitelerde üretilen bilgilerin bir değere dönüşebilmesi için sanayi ile iç içe olunması gerektiği vurgusunu yaptılar.

Akademik odalar ve üniversite arasında bu kapsamda bir toplantının Bursa’da daha önce gerçekleşmediğine değinen oda temsilcileri BTÜ’nün bu açığı kapatan bir yaklaşımla hareket ettiğini dile getirerek BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’e teşekkürlerini ilettiler.