Anasayfa » Haberler » BTÜ’den ''3917'' Metreye

BTÜ’den ''3917'' Metreye

Erciyes Dağı'nda 28 yıl önce bilimsel araştırma yaptıkları sırada Şeytanderesi rotasında 2 Kasım 1991'de çığ düşmesi sonucu çığ altında kalarak hayatını kaybeden Prof. Dr. Abdülmecit Doğru ve Prof. Dr. Ahmet Bilge anısına bu yıl 11.si düzenlenen Abdülmecit Doğru ve Ahmet Bilge'yi Anma Erciyes tırmanışı’na Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu da katılım göstererek zirve tırmanışı yaptı.

Tekir bölgesinde bir araya gelen sporcular, Çobanini mevkii yukarısında Erciyes Üniversitesi Dağcılık Kulübü kamp alanındaki kampın ardından Şeytanderesi rotasını izleyerek zirveye ulaştı.

BTÜ Doğa Sporları Topluluğu üyesi Ahmet Kaçar tırmanış bilgilerini şu şekilde aktardı; ‘‘Etkinliğe BTÜ'den ben, Ahmet Sina Soygan ve Furkan Çelen olmak üzere üç kişi katıldık. Erciyes Dağı kayak merkezine otobüslerle çıkıldı. Sonrasında telesiyejle olabildiğince yukarı çıkıp oradan kamp alanına (3000m) ağır kamp çantalarıyla (~25kg) yüründü. Öğlen kampı kurduk ve 17:00 gibi çadırlara çekildik. Erkenden uyumamız gerekiyordu çünkü gece 01:30 gibi kalkıp saat 03:00'te başlayacak olan zirve yürüyüşüne yetişmemiz lazımdı. Zirve çantalarımızı hazırladıktan sonra saat 19:00 gibi uyumuştuk. Gece kalkıp biraz yemek yedikten sonra termoslara doldurmak için su kaynattık. Furkan Çelen kendini biraz hasta hissettiğinden dolayı çadırda kalmayı tercih etti. Saat 03:00’te yürüyüşe katıldık. Yaklaşık üç saat yürüdükten sonra saat 06:00 gibi Kahvaltı Kayalıklarındaydık (~3300m). Burası asıl dik olan rotaya girmeden önceki son düzlüktü. Kazmalar ele alındı, kasklar takıldı ve batonlar çantalara konuldu. Kar yağdığından dolayı zemin yumuşaktı ve kramponlara ihtiyaç duyulmadı. Yola Şeytanderesi rotasından devam ettik. Kar yağışı bir saat daha devam etti. Sabah 08:30 sularında zirvedeydik (3917m). Sonrasında iniş kolaydı ve hava sıcaktı, güneş açmıştı. Dağlarda bu olay çok normaldir. Birkaç dakika içerisinde güneşli havadan kar yağışına veya tam tersine dönüşler olabilir. Beş buçuk saatlik zirve çıkışının ardından iki buçuk saatlik inişle sabah 11:00'de kamp alanındaydık. Saat 13:00'te şehire hareket edilecekti yani 2 saat hazırlanma ve toparlanma molası verilmişti. Sıkıntısız bir şekilde aşağı inildi ve belgeler dağıtıldı. Böylece Erciyes Üniversitesi Dağcılık Kulübü'nün bu yıl 11.'sini düzenlediği "Abdülmecit Doğru ve Ahmet Bilge Tırmanışı"nı Bursa Teknik Üniversitesi adına tamamlamış olduk."