Anasayfa » Haberler » BTÜ’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

BTÜ’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamak, bu özel ve anlamlı günde kadınlarımızın siyasi ve sosyal alanlardaki başarılarını hatırlamak amacıyla “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği düzenlendi. Mimarsinan Yerleşkesi Turkuaz Salonda gerçekleşen etkinliğe BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, EPSA yönetim kurulu ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir,  Sheraton Bursa Hotel Grup İnsan Kaynakları Müdürü Esra Ulutaş, Marka İletişim Danışmanı ve Hürriyet Bursa yazarı Sibel Bağcı Uzun, BTÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Bu organizasyonu gerçekleştiren öğrenci arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, unutmayalım ki hayat iki kanatlı bir kuş gibidir, bir kanadı erkek ise diğer kanadı kadındır, kadın olmadan hayat olmaz, şu an içinde bulunduğumuz dünyada kurtuluş savaşımız devam ediyor bu nedenle kadınlarımıza olan ihtiyacımız her anlamda devam ediyor. Bu günleri kadın ve erkek beraber sırtlamalıyız. Ben kadınlarımızın bu gibi sosyal faaliyetlere katılmasını çok anlamlı buluyorum, ne kadar çok sosyal faaliyete katılırsanız o kadar sosyal hayatın içinde olursunuz” şeklinde konuştu.

Daha sonra etkinlik kapsamında bir sunum gerçekleştiren EPSA Yalıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir, bir kadın girişimci olarak sıfırdan başladığı iş hayatı hakkında bilgiler verdi. 35 metre karelik bir dükkanda iş yaşamına başladığını anlatan Özdemir “Bu etkinliğe gönül veren tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim, küçük bir dükkanda başlayan iş hayatı serüvenim bugün 20.000 metre karelik bir fabrika ile devam ediyor. Hiçbir sermayem yokken iş hayatına atıldım, kendime güvendim, bırakmayı asla düşünmedim, çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldım ve büyük riskler aldım. Yalıtım sektöründe sekreter olarak işe başladım satış ve pazarlama müdürlüğüne kadar yükseldim. Ben kadınım yapamam demedim, 2007 yılında fabrika kuracak büyüklüğe ulaştım. Her zaman üretmiş olduğum ürünleri denetlemek için şantiyeleri gezdim. Sevgili kadınlar farklı olmayı başardığınız anda başarı kendiliğinden gelecektir, başarının anahtarı ortak akıl ve takım ruhudur” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin ikinci konuşmasını yapan Sheraton Bursa Hotel Grup İnsan Kaynakları Müdürü Esra Ulutaş “Bu anlamlı ve özel günde, bu platformda yer almak çok güzel. Benim hikâyem Bursa’da başladı göçmen bir ailenin kızı olarak burada dünyaya geldim, Mersin üniversitesi pazarlama bölümünü birincilikle bitirdim. Mersin benim hayatımda bir dönüm noktası oldu, perakendecilik ve pazarlama olmak üzere birçok sektörde çalıştım. Burada ki arkadaşlarıma tavsiyem başarı basamaklarını çıkarken yorulmamaları, bırakmamaları, ben kendimdeki yetkinlikleri gün ve gün artırmak için gayretler gösterdim. Bir firmada satış görevlisi olarak başladığım iş yaşantıma, eğitim yöneticiliği ile devam ettim. İzmir bölgesinin ilk eğitim yöneticisi oldum. Üniversite yıllarımı hem okuyup hem çalışarak geçirdim, buradan özellikle kadın arkadaşlarıma bunu tavsiye ediyorum. Hayatı kaçırmayın demek istiyorum” şeklinde konuştu. Toplumsal cinsiyet kavramının da tartışıldığı etkinlikte, bu kavramın ne olduğu üzerinde duruldu. Hürriyet Bursa yazarı Sibel Bağcı Uzun’un konu ile ilgili yapmış olduğu röportajlara yer verilen organizasyonda en büyük sorunun cinsiyet ayrımcılığı olduğu vurgusu yapıldı. Kadınların saygı, adalet, özgürlük istediğini ifade eden Uzun, “Kadınlarımız erkenden evlendirilmek istemiyor, ekonomik özgürlüklerini kazanmak, toplumda saygı görmek istiyor. Kadına şiddet hala çok büyük bir sorun, toplumda cinsiyetçi bir dil görmek istemiyoruz, bizler ancak toplumsal cinsiyeti üretken olursak yok edebiliriz” şeklinde konuştu. Bu organizasyonda kendilerine söz hakkı veren başta BTÜ rektörü Prof. Dr. Arif Karademir olmak üzere tüm BTÜ ailesine çok teşekkür eden Uzun, kadınlarımızı bir gün değil her gün hatırlayalım ifadelerini kullandı.