Anasayfa » Haberler » Geleneksel Türk Okçuluğu BTÜ’de Yeniden Canlanıyor

Geleneksel Türk Okçuluğu BTÜ’de Yeniden Canlanıyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Ata Sporları ve İzcilik Topluluğu üyesi öğrenciler, Yozgat Bozok Üniversitesi’nde düzenlenen “Tarih İçin Bir Ok At” temalı 2. Geleneksel Türk Okçuluğu yarışması dönüşünde BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i ziyaret etti.

Osmanlı ve Selçuklu tarzı geleneksel kıyafetleri ile ziyaret gerçekleştiren öğrencileri makamında kabul eden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Türk okçuluk geleneğinin yeniden canlandırılması, Osmanlı ve Selçuklu mirasımızın şuurlu bir şekilde korunması anlamında öğrencilerimizi ve hocalarımızı içtenlikle kutluyorum. Geleneksel Türk okçuluğu kültürünü yaşatma ve ilerletme adına gereken desteği sağlarken öğrencilerimizden gelen geleneksel atlı okçuluk kurulması talebi için de görüşmelere başladığımızı belirtmek istiyorum. Bilim, teknoloji ve inovasyon konularında gösterdiğimiz sürekli gelişimin yan ısıra Osmanlı’nın kurulduğu bu kutlu şehirde geçmişimize sahip çıkarak geleneksel kültürümüzü yaşatmak adına yaptığımız çalışmalarla da Bursa Teknik Üniversitesi’ni şanlı tarihimiz ve modern Türkiye arasında bir köprü olarak konumlandırmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel Türk Okçuluğunu yaşatmak adına verdikleri destek için teşekkürlerini ileten Ata Sporları ve İzcilik Topluluğu danışmanı Salih Parlak, antrenörleri Orhan Parlağı, ile hazırladıkları ve üzerinde “DOĞRU OLSAM OK GİBİ YABANA ATARLAR BENİ - EĞRİ OLSAM YAY GİBİ ELDE TUTARLAR BENİ - DOĞRUDA AÇ GÖRMEDİM EĞRİDE TOK - EĞRİ YAY ELDE KALIR MENZİL ALIR DOĞRU OK” ibaresi bulunan ‘Geleneksel Osmanlı Şem Endam Tirkeş Oku’nu Rektör Prof. Dr. Arif Karademir’e hediye etti.