Anasayfa » Haberler » BTÜ “Deliler Fatih’in Fermanı” Filminin Senaristini Ağırladı

BTÜ “Deliler Fatih’in Fermanı” Filminin Senaristini Ağırladı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bilim, Fikir ve Sanat Topluluğu’nun gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında ‘Deliler’ filmi senaristi İbrahim Ethem Arslan ve ‘Sevda Kuşun Kanadında’ dizisinin sevilen oyuncusu Sefa Tabur öğrencilerle buluştu. Osmanlı ordusunun fedaileri olan Deliler’i anlatan filmin senaristi İbrahim Ethem Arslan BTÜ’nün bu davetinin kendisi için çok değerli olduğunu ve bu etkinliği düzenleyerek öğrencilerle kendisini buluşturan herkese minnettar olduğunu dile getirdi. Topluluk üyelerinin sorularını cevaplayan Arslan ve Tabur oyunculuk ve senaristlik kariyerleri, filmi kaleme alırken yaşadıkları sorunlar ve filmin ilham kaynakları hakkında detaylı bilgiler verdi. Oyunculuğa ‘Kafes’ dizisiyle başladığını ifade eden Arslan, daha sonra senaristliğe atıldığını ve ilk yayınlanan filminin “Deliler Fatih’in Fermanı” olduğunu dile getirdi. Filmi yazarken dönemle ilgili çok fazla kitap okuduğunu ve bu kaynakların kendisi için gerçek ilham kaynağı olduğunu söyleyen Arslan, Deliler filminin bir Hollywood yapımından farksız olduğunu belirtti. Filmin Türk sinemasının teknik yönünden bir kilometre taşı olabileceğine değinen filmin senaristi, 3 günde 200 bin kişiye ulaşmalarının söylediklerini kanıtlar nitelikte olduğu vurgusunu yaptı. Bu sektöre ilgi duyan kişiler için sektörün çok zorlu ve uzun yıllar emek gerektiren bir tempo istediğini söyleyen Arslan ailesinden aldığı desteği hiç unutmadığını ve başarısının arkasında ailesinin olduğunu dinleyicilerle paylaştı.

Her şey Bir Diziyle Başladı

2012 yılında İstanbul’a gelerek ‘Herşey Yolunda Merkez’ dizisinde oyunculuğa ilk adımını attığını anlatan filmin sevilen oyuncusu Sefa Tabur, 14 yaşından beri sahnelerde olduğunu ve oyunculuğun yanı sıra müzisyenliği de çok sevdiğini ifade etti. Müzik mi oyunculuk mu sizin için daha ağır basar sorusuna, birisi annem diğeri babam gibidir ikisinden de kopamam yanıtını verdi.

Öğrencilere gitar dinletisi veren oyuncu daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Kendilerini Bursa Teknik Üniversitesi’ne (BTÜ) davet eden topluluk üyesi öğrencilere, makamında ağırlayan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’e ve etkinlikte emeği geçenlere çok teşekkürlerini ileten Tabur, herkesi filmi izlemeye çağırdı.