Anasayfa » Haberler » BTÜ ile Akademik Odalar Birliği Arasında İşbirliği Toplantısı

BTÜ ile Akademik Odalar Birliği Arasında İşbirliği Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, bazı bölüm başkanları ile birlikte, Bursa Akademik Odalar Birliği’ni (BAOB) ziyaret ederek bazı meslek oda başkanları ile ön değerlendirme ve işbirliği toplantısı gerçekleştirdi. 

BAOB ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya BTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçen Kılınç Ürkmez, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gül Atanur, Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Didem Güneş Yılmaz, Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Salih Parlak, Orman Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Eylem Dizman Tokmak ve Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Oktay Gönültaş katıldı. Toplantıda, BAOB temsilcileri olarak TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Feridun Tetik, Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Albayrak, Orman Mühendisleri Odası Başkanı İsmail Boz, Harita Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Çolak, Mimarlar Odası Başkanı Ömer Faruk Şahin, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Nejla Yörüklü İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Ayşe Dişbudak, Mesut Aydın, Şube Sekreteri Ayşegül Özbek ve hazır bulundular.

Toplantıya katılan oda başkanları kendi bünyelerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aktararak ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerine faydalı olabilecek destekler verebileceklerini ve BTÜ ile ortak çalışmalar yapmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdiler. Bölüm başkan ve başkan yardımcılarından oluşan BTÜ öğretim üyeleri de bölümlerindeki laboratuvar - teknik donanım altyapıları ve gerçekleştirilen bilimsel projeler konusunda bilgi aktarımında bulundular.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir BTÜ olarak sanayi ve kamu paydaşlarıyla işbirliği içerisinde olduklarını, benzer şekilde akademik odalar ile de ortak çalışmalar yürütmekten mutluluk duyacaklarını belirtti. Rektör Karademir; “Öncelikle öğrencilerimizin mezun olduktan sonra üyeleri olacakları akademik odalar ile işbirliği içinde olmayı önemli buluyoruz. Lisans öğrencilerimizi çalışma hayatına hazır bir şekilde mezun etmek için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından onaylı Sektörel Eğitim Programı (BTÜ-SEP) uygulamamız var. BTÜ-SEP kapsamında öğrencilerimiz üniversitedeki eğitimlerinin bir yarıyılını sektörde tam zamanlı çalışarak geçiriyorlar. Bu uygulama öğrencilerimize çalışma tecrübesi kazandırdığı gibi iş dünyası ve sanayinin de istihdam sorununa çözüm olmakta. Benzer şekilde akademik odalar ile yapacağımız ortak çalışmalar ile siz değerli oda temsilcilerinin mesleki tecrübelerini öğrencilerimize aktarmalarının da önemli olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte oda üyelerinizin BTÜ’nün çok çeşitli ve disiplinler arası programlarında yüksek lisans ve doktora eğitimleri almaları ile başta Bursa ve ülke sanayii için nitelikli Ar-Ge mühendisleri yetiştirileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda yakın zamanda BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesinde bütün meslek odası başkan ve temsilcilerinin katılacağı ve ilgili akademik yöneticilerin hazır bulunacağı bir meslek-üniversite çalıştayı yapılmasına karar verildiği bildirildi.