Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencileri Bursa Firmalarının ‘Genç Ticaret Elçileri’ Oluyor

BTÜ Öğrencileri Bursa Firmalarının ‘Genç Ticaret Elçileri’ Oluyor

BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkan Yardımcısı, 36. Meslek Komitesi (Dış Ticaret) Başkanı ve üyelerinden oluşan heyet Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal’ı ziyaret etti.

Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konsey Başkanı Murat Bayizit, 36. Komite Başkanı İlker Özgüven, Komite Üyeleri Osman Yetim ve Hakan Hacızade’nin katıldığı ziyarette, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekildi. Üniversite-sanayi işbirliğinin; sanayi tarafında firma ihtiyaçlarını gidermesi, üniversite tarafında ise sektörün ihtiyacına uygun öğrenciler yetiştirilerek istihdam imkânlarının arttırılmasına yönelik sağlayacağı faydalar ele alındı. Karşılıklı işbirliğine ilk adım olarak; BTÜ lisans programlarında uygulanan ve öğrencilerin yaz stajları dışında anlaşmalı firmalarda bir yarıyıl boyunca tam zamanlı çalışmasını içeren Sektörel Eğitim Programı (BTÜ SEP) kapsamında sanayi ihtiyaçlarına cevap verecek ortak bir proje yapılabileceği belirtildi.

36. Meslek Komitesi’nin ziyareti kapsamında, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü ile İşletme Bölümü Öğretim Üyeleri, Sektörel Eğitim Programı Koordinatörlüğü ve Dış İlişkiler Ofisi’nin katılımlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda 2019 yılında BTÜ SEP kapsamına girecek Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencilerinin BTSO Dış Ticaret Meslek Komitesi’nin  “Genç Ticaret Elçileri” projesine dahil edilmesine ilişkin detaylar konuşuldu. Genç Ticaret Elçileri projesi kapsamında, öğrencilerin BTSO’nun önereceği firmalarda yapacakları yaz stajında firma ve ürünleri hakkında bilgi edindikten sonra BTÜ SEP sürecinde ise bu firma ve ürünlerini yurtdışında tanıtması planlanıyor. Toplantı sırasında ayrıca, çeşitli konularda gerçekleştirilebilecek işbirlikleri ile ilgili karşılıklı fikirler ortaya konuldu.

BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit’ten Öğrencilere Tavsiyeler

Düzenlenen seminerde BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konsey Başkanı Murat Bayizit BTÜ Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencilerine seslendi. Öğrencilere BTSO hakkında genel bilgiler veren Bayizit, mesleki yaşamda yabancı dilin önemine değindi ve öğrencilerin gelişimi için üniversite-sanayi işbirliğine dikkat çekti. 36.Komite olarak gerçekleştirmeyi düşündükleri Genç Ticaret Elçileri projesinden bahseden Bayizit, bu projenin öğrencilere ve yurtdışına açılma hedefi olan firmalara katkısını dile getirdi. Seminer BTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Bayizit ve Komite Başkanı İlker Özgüven’in öğrencilerin soruları cevaplamaları ile sona erdi.