Anasayfa » Haberler » BTÜ Rektörü Prof. Dr. Karademir: BTÜ Büyürse, Bursa Büyür, Türkiye Büyür

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Karademir: BTÜ Büyürse, Bursa Büyür, Türkiye Büyür

 

Bursa Teknik Üniversitesi’nin 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Töreni, Mimar Sinan Yerleşkesinde düzenlenen törenle yapıldı.

Yoğun katılımın yaşandığı açılışa; Önceki dönem Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Refik Özen ve Atilla Ödünç, Bursa Vali Vekili Ergun Güngör, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Abdülkadir Şahin, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mihrimah Kocabıyık, AK Parti Bursa İl Başkan Vekili Mustafa Sayılgan, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Kılıç’ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışı BTÜ Öğrenci Komitesi Başkanı Ömer Faruk Şensoy’un dilek ve temennileriyle başladı. Açılışta konuşan Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Araştırma merkezleri, merkez laboratuvarı, Bursa Teknoloji Transfer Ofisi, nitelikli eğitim veren Yabancı Diller Yüksek Okulu, enstitüleri, fakülteleri, lisans ve lisansüstü programları ile BTÜ, öncelikle Bursa, bölge ve ülkesi için tüm imkânları ile çalışmaktadır” dedi.

 

“BTÜ öğrenci sayısını 15 bin bandında tutmalıyız”

Konuşmasının devamında Üniversite ile ilgili bilgiler de veren Karademir, “2010 yılında tamamen yeni kurulan genç BTÜ, 2018 yılı itibari ile yaklaşık 35.000 m2 kapalı alana sahip Yıldırım Yerleşkesi ile 50 bin m2 kapalı alanı bulunan Mimar Sinan yerleşkesi olmak üzere iki yerleşkede faaliyet göstermektedir. Şu an itibari ile BTÜ’de 4 fakülte ve 1 yüksekokul aktif eğitim yapmakta olup, 43 lisans, 31 yüksek lisans ve 12 doktora programı mevcuttur. Öğrenci alan programlarımızda 3833 lisans ve 834 lisansüstü öğrenci olmak üzere, özel ve yabancı öğrencilerle beraber toplamda 4667 öğrencimiz eğitim ve araştırma yapmaktadır. Akademik personel sayımız 337 olup, yurtiçi ve yurtdışında lisansüstü eğitimlerini yapmakta olan 100’e yakın personelimiz bulunmaktadır” diye konuştu.

BTÜ’nün hedeflerinden de bahseden Karademir, “BTÜ, öğrenci sayısını en fazla 15.000 bandında tutmak ve bunun en az yüzde 40’ını lisansüstü öğrencilerden oluşturacak şekilde tematik, araştırmacı üniversite konseptine uygun yapılanmaya çalışmaktadır. Bu güne kadar özellikle yabancı dil eğitiminde son derece nitelikli eğitimi, zengin eğitim, araştırma ve test/analiz laboratuvarları, çok kalabalık olmayan sınıfları, genç, dinamik, çalışkan personeli, özellikle proje tabanlı uzun dönem staj programları (BTÜ-SEP) ile BTÜ, yeni Türkiye vizyonuna en uygun şekilde çalışmaktadır” dedi. Karademir ayrıca, BTÜ’nün ‘2016 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’  listesinde ilk 50 sıralamasına giren en genç üniversite olduğunu ve çalışkan akademisyenleri sayesinde ise ‘Akademik Performans Göstergeleri’nde de ilk 15’e girdiğini hatırlattı.

Prof. Dr. Karademir şöyle devam etti: “Yeni YÖK bu amaçla farklı bölgelerde “Bölgesel Kalkınmada Üniversiteler” konulu çalıştaylar ve toplantılar yürütmüştür. Bursa Teknik Üniversitesi bu noktada YÖK tarafından özellikle “robotlar ve akıllı sistemler” konularında ihtisaslaşması önerilen, tematik araştırma üniversitesi olarak belirlenmiştir. 2023 hedefleri açısından Bursa ülkemiz genelinde iyi noktadadır. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) özgün, marka projeleri, çok kuvvetli sanayi altyapısı, son derece dinamik müteşebbislerimizle Bursa, ülkemizin gelişmesinde lokomotif şehirlerimizdendir. BTÜ’de bu açıdan yüksek bir sorumluluk ile bu ekosistemde yerini almaktadır.”

 

“Bağımsızlık savaşları sınıflarda, laboratuvarlarda ve düşüncede yapılmaktadır”

Karademir sözlerini şöyle noktaladı: “Kurtuluş ve bağımsızlık savaşları özünde sınıflarda, laboratuvarlarda, kısacası beyin ve düşüncede yapılmaktadır. Orta gelir tuzağından, sağlık, enerji, savunma başta olmak üzere birçok sektörlerde dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu, kuvvetli üniversitelerin koridorları ve laboratuvarlarından geçmektedir. BTÜ büyürse, sadece Bursa büyümez, Türkiye büyür diyoruz. 2018-2019 akademik yılımızın BTÜ ailesine ve ülkemize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını dilerim.”

 

“BTÜ seçkin üniversitelerden biri oldu”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mihrimah Kocabıyık da “Tematik Üniversite konseptine göre yapılan BTÜ, nitelikli eğitimi, son teknolojiyi kullandığı laboratuvar avantajları ile seçkin üniversiteler arasında yer aldı. Tüm öğrencilerimize ve hocalarımıza üstün başarılar diliyorum. 2018 2019 akademik yılı hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“Gençlere olan inancımız sonsuz”

Bursa Vali Vekili Ergun Güngör ise şunları söyledi: “Ülkenin ekonomisine, ticari yaşamına katkı verecek insan yetiştirmeyi, bilim ve teknolojik gelişmeleri küresel boyutta incelemeyi misyon olarak kabule etmiş olan BTÜ’nün 2018-2019 akademik öğretim yılı hayırlı olsun. Üniversiteler aydınlık yarınlarımıza ulaşmamızda önemli güçtür. Gençlere inancını ve duyduğu güveni her fırsatta dile getiren Mustafa Kemal Atatürk, uğrunda büyük bedeller ödenerek kurulan cumhuriyeti genç kuşaklara emanet etmiştir. Milli manevi ve ahlaki değerlerimizi koruyan, vatanımızın en dinamik kitlesi sizlere olan inancımız sonsuzdur.”

Önceki dönem Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise, “BTÜ, 5 bine yakın seçkin ve 350’ye yakın değerli akademisyeniyle ve devam eden bilimsel projeleriyle ülkemizin nadide eğitim kurumu olmuştur. Nüfusu, sanayisi ve ihracatıyla ülkemizin önemli bir kenti olan Bursa’mıza başarılı bir Teknik Üniversite kurulması kaçınılmazdı. Bu şerefte bizim hükümetimize nasip oldu. Üniversitelerin temel fonksiyonlarından biri, içinde olduğu toplumun kalkındırmaları daha ileriye taşıması ve topluma ve ülkesine katkı sunmasıdır. STK’larla ve sanayi ile olan iletişimi de son derece önemlidir. Bu çalışmalar, 2023 hedeflerine ulaşmamız bakımından son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

“Sorgulamadığımız bilgi bizim için yüktür”

Bilginin gücüne dikkat çeken Çavuşoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Bilgi güçtür. Güçlü olmak için milletimizi, medeniyetinizi ve varlığımızı diri ve güçlü tutmak için yapmanız gereken en temel eylem bilgiye ulaşmaktır. Artık bilgiye ulaşmak kolay. Bu kadar kolay ulaşılan bilgi aynı kolaylıkla bizi güce ulaştırıyor mu? Bunu iyi düşünmek lazım. Sadece bir tıkla ulaşılan yüzeysel bilgiler bizi güçlü yapmıyor. Bilgiyi tüketen değil üreten ve işleyen olmalıyız ki bizi güçlü kılsın. Bir tıkla ulaştığımız veriden nereye vardığımız önemlidir. Sorgulamadığımız bilgi bizim için sadece yüktür. Sadece elektronik iletişim araçlarının esiri olmayın. Medeniyetlerin inşasına ancak kitaplarla yapılır. Kitapsız kalmak düşünülemez, araştırma hayatı son derece sorumludur. Kitaplarımız sürekli tozlu raflarda değil başucumuzda olmalıdır. Sanal dünyanın esiri değil efendisi olun.”

 

BENDİS Takımına ödül

Konuşmaların sonunda TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde derece alarak Bursa’yı başarıyla temsil eden BTÜ öğrencileri için de tören düzenlendi. Döner Kanatlı İHA Kategorisinde birincilik ödülü alan BENDİS takımı ödüllerini Önceki dönem Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in elinden aldı.

Törende ayrıca 2017-2018 yılları akademik performans ödülleri akademisyenlere de verildi. Bu bölümde Bursa protokolü tarafından; akademik performans ödülü, proje ödülü, yayın ve tebliğ ödülü, atıf ödülü, patent ödülü ve toplamda en büyük proje ödülü kategorilerinde 28 Öğretim Üyesine ödülleri takdim edildi.

 

İlk ders TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü’nden

Akademik yılın ilk dersi, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu tarafından verildi. Doç. Dr. Kuzu, ‘Uydu Teknolojilerine Giriş’ konusunda BTÜ öğretim üyelerine ve öğrencilerine bir sunum yaptı.