Anasayfa » Haberler » Sanayiye Hizmet Etmek İçin Varız

Gürsu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı (GÜSAB) Yunus Aydın ve Gürsu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜSİAD) Başkanı Özcan Mertyürek, bölge sanayicileriyle birlikte işbirliği olanaklarını görüşmek üzere Rektörümüz Prof. Dr. Ali Sürmen’i ziyaret etti.

Prof. Dr. Sürmen, Gürsulu sanayici ve işadamlarını makamında konuk etti.

GÜSAB ve GÜSİAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyetini ifade eden Rektör Sürmen, BTÜ’nün bir “Araştırma Üniversitesi” olarak kurulduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Sürmen, bu anlamda da sanayiye ve sanayiciye hizmet mahiyetindeki tüm projelere açık olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Ali Sürmen, bir yıl boyunca Bursa’daki çeşitli sanayici dernekleri ve Sivil Toplum Örgütleri ile gerçekleştirilen “BTÜ Arama Toplantıları” nın önümüzdeki günlerde meyvelerini vermeye başlayacağını dile getirdi.

GÜSAB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın ise GÜSAB’ın OSB kimliği kazanması için çalışmaların 2001 yılında başladığını ve bu kimliği ancak 2004 yılında kazandığını söyledi. Aydın, 2004 yılından bu güne kadar geçen zaman zarfında bölgede önemli çalışmaların yapıldığını, yapılmaya da devam ettiğine dikkat çekti.

Aydın, GÜSAB’da bulunan firmaların içerisinde Türkiye’nin en büyük 250 firması içerisinde olan firmalarında da olduğunu ve aynı şekilde Bursa’nın da en büyük ilk 100 firması arasında birçok sanayicilerinin olduğunu kaydetti. Yunus Aydın, BTÜ ile işbirliklerine her zaman açık olduklarını sözlerine ekledi.

GÜSİAD Başkanı Özcan Mertyürek ise, gelişmiş ülkelerin üniversite- sanayici işbirliğine önem veren ülkeler olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemiz dünyanın sayılı ekonomileri arasına girecekse bunun yolu üniversite- sanayi işbirliğinden geçiyor. İki tarafın da atacağı somut adımlar Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünler üretmesinin yolunu açacaktır” diye konuştu.  Mertyürek, BTÜ kampüsünün Kestel’e kurulacak olması nedeniyle Gürsu’daki sanayici ve işadamlarının üniversite ile işbirliğinde daha avantajlı olacaklarını kaydetti.