Anasayfa » Haberler » Öncesi ve Sonrası ile Büyük Zafer Semineri

Öncesi ve Sonrası ile Büyük Zafer Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesi Erguvan Salon’da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında, “Öncesi ve Sonrası ile Büyük Zafer” konulu seminer gerçekleştirildi. Seminere, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra Sönmez, BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurettin Acır, Prof. Dr. Ramazan Kurt ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal katılımda bulundu.

Öncesi ve Sonrası ile Büyük Zafer Semineri’nde sunumunu gerçekleştiren Öğr. Gör. Gökçe Süzgün, dünden bugüne tarihi olayların neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Türk milletinin vatanını korumak uğruna asker-sivil, kadın-erkek demeden top yekûn savaştığını anlatan Süzgün, “Askeri anlamda Türk ordusundan güçlü olan Yunan ordusu, Türklerde var olan zafere inanç ve imanla alt edildi. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu’da bir vatan kuran Türk Milleti, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile vatanına sahip çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

Seminerin kapanış konuşmasını gerçekleştiren BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Alparslan’dan bu yana Türk Milleti’nin varlığı için savaşmış atalarımıza, dedelerimize, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, canını feda etme pahasına savaşan tüm halkımıza minnetlerimizi sunuyoruz. Bundan 96 yıl geriye gittiğimizde nasıl bir vatanseverlik görüyorsak, bugün de aynı vatanseverliği bu topraklarda görmeliyiz. Taarruzumuz devam etmektedir. Sanayi, ekonomi, şehirleşme, eğitim alanlarında her anlamda mücadelemiz, ilerlememiz devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.