Anasayfa » Haberler » Bursa'da Sanayide Doktora Dönemi

Bursa'da Sanayide Doktora Dönemi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Bursa Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) tarafından düzenlenen TÜBİTAK - 2244 Sanayi Doktora Programı Tanıtımı BOSİAD ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

2018 başvuru dönemi 9 Temmuz'da başlayan ve 28 Eylül tarihinde sona erecek olan Sanayi Doktora Programı tanıtımına BOSİAD üyesi firmaların Ar-Ge ve Tasarım Merkezi temsilcileri katıldı. Program hakkında katılımcı firma temsilcilerine bilgi aktaran ve programın temel amacının sanayide ihtiyaç duyulan doktoralı öğrenciyi yetiştirmek, bu yöndeki istihdamı artırmak olduğunu vurgulayan BTÜ Öğretim Üyesi ve BTTO Müdürü Prof. Dr. Şule Altun Kurtoğlu, “Bu, belirli yetkinliği olan sanayi kuruluşlarının faydalanabileceği bir program. Programda normal öğretim esnasında TÜBİTAK tarafından 4500 lira burs sağlanıyor. 4 ya da 5 yıl boyunca geçerli olan bir burs bu. Diğer programlardan farklı olarak da burs bittikten sonra 3 yıllık bir istihdam desteği söz konusu. Ve toplamda 7 yıl veya bütünleşik doktora yapılırsa 8 yıl boyunca o kişinin ücreti devlet tarafından destekleniyor. İstihdam süresince de araştırmacılara ödenen ücretin %60'ı devlet desteğinde. Buraya bir firma başvurabildiği gibi birden fazla firma da bir araya gelerek belli bir konu üzerinde başvurabilirler." diye konuştu.

Sanayinin bilimsel altyapısını yükseltmek, doktoralı çalışan sayısını artırmak üzere kurgulanan Sanayi Doktora Programı'nın, şirketlerin proje yapma kapasitesini geliştireceğini ve ileri teknoloji ürünlerin üretimini hızlandıracağını belirten BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak da, "Bu program sanayinin uzun vadeli yönelmek istediği alanlarda altyapısını güçlendirecektir. İnovasyon ve AR-GE kültürünü artırmak üzere kurgulanmış 8 yıllık çok doğru bir program. Sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi işbirliği ile yetiştirilmesinin yolu açılacak" dedi.