Anasayfa » Haberler » BTÜ Projesine BEBKA Desteği

BTÜ Projesine BEBKA Desteği

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2018 Yılı Mali Destek programlarından Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına sunulan “Bursa Tıbbi-Aromatik Bitkilerden Uçucu Yağ Üretimi” başlıklı proje desteklenmeye hak kazandı.

Proje kapsamında Bursa ve çevresinde önemli ölçüde hammadde potansiyeline sahip olan tıbbi ve aromatik bitkilerden (defne, ıhlamur, kekik, adaçayı, lavanta vb.) katma değeri daha yüksek endüstriyel bir ürün olan uçucu yağ üretilmesi amaçlanıyor. Endemik bitki örtüsü yönüyle zengin bir çeşitliliğe sahip Bursa’da kozmetik, gıda, kimya ve ilaç sektörü gibi birçok sanayi dalında kullanılan uçucu yağların üretilmesinde önemli rol üstlenecek proje ile kırsal kesimde yasayan halkın, bölgenin ve ülkenin ekonomik kalkınmasına büyük ölçüde katkı sağlanması hedefleniyor.

Projenin hayata geçmesi ile halihazırda işlenmeden satılan veya değeri bilinmeyen tıbbi-aromatik bitkilere olan ilgi ve farkındalığın artırılması ve buna bağlı olarak Bursa bölgesinde kırsal alanlarda odun dışı orman ürünleri ve sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ile bu faaliyetlerden elde edilecek gelirin artmasına katkı sağlanmış olacak.