Anasayfa » Haberler » EMO’dan BTÜ Öğrencilerine Ödül

EMO’dan BTÜ Öğrencilerine Ödül

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi tarafından şube sınırlarında bulunan üniversitelerin, Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen “15. Özgün Proje Yarışması”nda BTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri geliştirdikleri projelerle birincilik ve mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

Paket İstifleme ve Talep Sistemi Projesine Birincilik Ödülü

Yarışmada “Paket İstifleme ve Talep Sistemi” isimli projeleri ile birinciliğe layık görülen BTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri Fırat Keve, Rasim Aksoy ve Tayfun Bayram projeleri hakkında bilgi verdi. Projeyle paketlerin kendi ağırlığıyla beraber fazla enerji harcamadan belirlenen noktaya mesafe almasının sağlanmasını amaçladıklarını ifade eden öğrenciler, “ İlk olarak 2 bant ve 3 raftan oluşan bir prototip araç geliştirdik. Bu araç tanımlı koordinatlar doğrultusunda hedefteki cismi bulunduğu noktadan alarak raflara yerleştirme işlemini gerçekleştiriyor. Projeyi özellikle gemilerde kullanılmak üzere geliştirdik fakat depolama yapılan her alanda kullanılabilir ve geliştirilmeye çok açık bir proje.” ifadelerinde bulundu.

Beyin Dalgasıyla Hareket Ettirilen Araç Projesine Mansiyon Ödülü

Yarışmaya katılan diğer BTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri Bahtiyar Bayram, Ferman Burak Bağcı, Furkan Gültek, İbrahim Ethem Dere ve Melih Akkaya da “Beyin Dalgası Kullanılarak Arabanın Hareket Ettirilmesi” isimli projeyle mansiyon ödülüne layık görüldü. Proje detayları hakkında bilgi veren öğrenciler, “Kişiye beyin sinyallerini ölçen bir EEG Biyosensör takıyoruz. Bu EEG biyosensörle toplanan verilerin bluetooth haberleşmesiyle araç üzerindeki antene iletilmesiyle aracın kontrol edilmesini sağlıyoruz. Dikkatin düşük olduğu durumlarda motor çalışmazken dikkatin en yüksek olduğu durumda motorlar çalışarak araç hareket etmeye başlıyor. Sonuç olarak biz bu projede sadece beyin sinyallerini kullanarak odaklandığımız zaman arabanın hızlanmasını ve dikkatimiz dağıldığı zaman ise arabanın durmasını amaçladık, bunu da koda ve tasarıma dökerek amacımızı gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ödül alan öğrencilerle birlikte Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Gürkan ve Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gökay Bayrak’ı makamında kabul etti. BTÜ olarak öğrencilerin bilgi birikimlerini pratiğe dökerek bilimsel çalışmalar yapmalarını teşvik ettiklerini belirten Rektör Karademir, projeler hakkında bilgi alarak başarılarından dolayı öğrencileri tebrik etti.