Anasayfa » Haberler » BTÜ’den Yeni Araştırma Merkezi

BTÜ’den Yeni Araştırma Merkezi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) bünyesinde ‘Yeni Nesil Kompozit Malzeme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ kuruldu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) yapılan başvurunun kabul edilmesi sonrası yeni araştırma merkezinin kurulması ile ilgili karar resmi gazetede yayınlandı.

Yeni Nesil Kompozit Malzeme Uygulama ve Araştırma Merkezi (YENEKOM) bünyesinde gerçekleştirilecek yatırım ve araştırmalar ile ülkemizde üretilen teknolojik ürünlerde ihtiyaç duyulan yeni nesil ileri mühendislik malzemelerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi amaçlanıyor. YENEKOM çatısı altında gerçekleştirilecek üniversite sanayi işbirliği kapsamındaki ulusal ve uluslararası araştırma projeleri ile geliştirilecek katma değeri yüksek yeni nesil kompozit malzemeler çeşitli üretim sektörlerinin ihtiyacını karşılarken dünya ile rekabet edebilme gücümüzü arttırarak ülkemizin yararına da teknolojik ve ekonomik katkılar sağlayacak.

Merkezin amacının yüksek nitelikli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütmek olduğunu belirten BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir; “Bu öncelikli alanda akademisyenlerimizin bilimsel çalışmaları ile başta otomotiv, savunma, havacılık, tekstil, ve mobilya sanayilerinde kullanılmakta olan yeni nesil kompozit malzemelerin geliştirilmesi, üretimi ve test-analiz hizmetlerinin paydaşlara etkin bir şekilde sunularak ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlanması hedeflenmektedir.” ifadelerini kullandı.