Anasayfa » Haberler » BTÜ’de ‘3.Göz Ve Kaliteli İnsan’ Anlatıldı

BTÜ’de ‘3.Göz Ve Kaliteli İnsan’ Anlatıldı

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) ‘3.Göz Yaklaşımıyla Kendini Arayan Kaliteli İnsan’ konulu seminer gerçekleştirildi. Kalite Birliği Derneği (KALBİR) katkılarıyla düzenlenen seminerde Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KALBİR Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Baş Araştırmacısı Mustafa Karaman öğrencilere kaliteyi anlattı.

Başarının ancak doğru iletişimle yakalanabileceğini aktaran Mustafa Karaman, “Etrafınıza bakmaktan çekinmeyin. İnsanlarla iletişim kurarken gözlerinin içine bakın, onların yüreğine dokunun. Emin olun ki insanlarla samimi ve doğru biçimde kurduğunuz bu bağ size fayda olarak geri dönecektir. Temas kurmanız sizi ve çevrenizi genişletir daha çok görür daha çok tecrübe edinme şansı yakalarsınız. Daima kendi değerinizin farkında olun ve size değer katanların yanında durarak onlara hak ettiği değeri vermeye özen gösterin.” diye konuştu. Sunumunda kalite kirliliğini ve nedenlerini gündeme getirerek, kuruluşların kayıplarını örnekleriyle anlatan Karaman öğrencilere aynı zamanda kahkaha dolu anlar yaşattı.

İstatistik biliminin ‘üçüncü göz’ diye nitelendirilebilecek kadar önemli bir bilim dalı olduğunu ifade eden KALBİR Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, “ istatistik, olaylardan önce harekete geçerek, önleyici tedbir almamıza katkı sağlayan ve bu noktada yöneticilerin üçüncü gözü olarak değerlendirilebileceğimiz bir bilim dalıdır diyebiliriz. Başarılı yapılan istatistik doğru karar aşamasında büyük önem taşır. Hepimizde iki göz var, ama rekabet ortamında iki göz yetmiyor. Bugün üçüncü gözümüzü keşfedeceğiz. İş dünyasında fark oluşturmak, karar vermek ve değer katmak için üçüncü göz mühimdir. O göz bilim gözüdür. Bilimin ilkelerini yerine getirdiğimizde üç tane gözümüz oluyor. Ölçemediğinizi yönetemezsiniz ve yönetemezseniz yok olup gidersiniz. O halde, yönetim performansının artırılmasında istatistikten ve bilimden yararlanmak kaçınılmaz görünmektedir” diye konuştu.