Anasayfa » Haberler » BTÜ Öğrencilerine TÜBİTAK Projesi Yazma Eğitimi

BTÜ Öğrencilerine TÜBİTAK Projesi Yazma Eğitimi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından “Lisans Öğrencilerine Yönelik TÜBİTAK Projesi Yazma Eğitimi” düzenlendi. Eğitimde 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı ve 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı hakkında öğrencilere bilgilendirme sunumu yapıldı.

Bilgilendirme seminerini gerçekleştiren Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Kalemtaş, “İstiyoruz ki öğrenciler sadece derse girip çıkma rutininde kalmayıp proje geliştirsin, sektöre girdiklerinde başarılı olsun. Bu nedenle öğrenciye araştırma ve proje kültürünü vermek bizim için çok önemli. Bu seminerde TÜBİTAK öğrenci projeleri desteğine yönelik genel amaçlar, kimlerin başvurabileceği, proje hazırlama aşamaları ve proje başvuru süreci gibi alt başlıklar hakkında sizlere bilgi aktarırken aynı zamanda proje yazma işinin kafanızda büyüttüğünüz gibi karmaşık ve zor bir süreç olmadığını göstermek istiyoruz. Önyargılarınız kırıldığında eminim bu sürece dahil olmak isteyeceksiniz. Yeni kurulmakla beraber dinamik akademik kadroya sahip, sanayinin içinde yer alan, firmalarla birebir bağlantılı bir üniversitedesiniz. Bu avantajı kullanmanız sektörün tercih edeceği mühendisler olmanıza katkı sağlayacaktır.” dedi. Kalemtaş sunumunda; proje ön hazırlık aşamasında yapılan literatür taraması, proje başvuru aşamaları, proje içeriği, proje yazımında dikkat edilecek hususlar ve potansiyel reddedilme gerekçeleri konularında öğrencilere detaylı bilgiler aktardı.

Sunum sonrasında konuşma yapan Bursa TTO Müdürü Prof. Dr. Şule Altun Kurtoğlu, “BTÜ’nün proje kapasitesini geliştirmek üzere bugünkü eğitimi hazırladık. Aklınıza gelebilecek tüm fikirleri proje aşamasına getirebilmek için mutlaka hocalarımızla görüşün. Bu sürecin hem araştırma yöntemlerini öğrenmeniz hem de mezuniyetiniz sonrasına katkı sağlaması açısından faydalı olacağını umuyoruz.” diye konuştu.