Anasayfa » Haberler » BTÜ’lü Öğrencilere Kariyer Fırsatları

BTÜ’lü Öğrencilere Kariyer Fırsatları

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Sektörel Eğitim Programı (SEP) Koordinatörlüğü ve Kibar Holding grup şirketlerinden Assan Hanil’in Kariyer Eğitimi faaliyetleri kapsamında düzenlenen Kibar’da Kariyer seminerinde öğrencilere, otomotiv sektörünün yeni mezun mühendislerden beklentilerini açıklandı.  

Otomotiv yan sanayiinin önemli ana parça tedarikçilerinden olan Assan Hanil şirketi yöneticileri seminer kapsamında BTÜ Elektrik-Elektronik, Mekatronik, Makine, Metalürji-Malzeme ve Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencilerine yaptıkları sunumlarla otomotiv sektörü ve Assan Hanil’in yeni mezun olacak mühendislerden beklentileri ve K-Team Uzun Dönem Staj Programı hakkında bilgiler verdi. 

BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Acır yaptığı açılış konuşmasında üniversite-sanayi işbirliğinin önemine vurgu yaparak; “Ülkemiz ve Bursa sanayiinin önceliklerine uygun olarak Sektörel Eğitim Programını (SEP) geliştirdik.  Bu programla öğrencilerimiz okulda öğrendiği temel akademik bilgi ve kavramları bir yarıyıl süresince sahada tanıma ve uygulama fırsatı bulmaktadır. Assan Hanil gibi sektörlerinin öncü firmalarını üniversitemizde ağırlayarak öğrencilerimizin mezun olmadan önce kariyer planlarını geliştirmelerinin önünü açmaktayız.” dedi.

Assan Hanil Bursa Tesis Müdürü Numan Karamızrak ise teknik bilgiden çok iletişim ve problem çözme gibi becerilerin yeni mezun mühendislerde aranan özellikler olduğunu işaret eden konuşmasında; “Mühendis istihdam eden şirketlerin yeni mezunlardan bekleyip de en az tatmin olduğu beceriler, takım çalışması, iletişim ve problem çözme oluyor. Teknik bilgi ise ilk üçte değil; çünkü bir çalışanın teknik bilgisini kullanabilmesi için önce bu bilgilerini doğru ve etkin kullanabileceği ortamı hazırlaması gerekir. İyi bir takım olamamış, iletişimleri kötü bir grup insanın çok önemli bir projeyi tamamlaması veya büyük bir problemi çözmesi beklenemez. Üniversitede okurken, sanayi iş birliği ile yapılan projelere katılın. Bunlar sayesinde sizler sanayiyi, sanayi de sizleri tanıyacaktır.” ifadelerini kullandı.