Anasayfa » Haberler » ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK SAYIŞTAY EĞİTİMİ BAŞLADI

ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK SAYIŞTAY EĞİTİMİ BAŞLADI

Sayıştay Başkanlığı ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) işbirliğiyle 19-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan  “Üniversitelere Yönelik Sayıştay Eğitimi” başladı.

23 üniversiteden yaklaşık 250 temsilcinin katılımıyla 5 gün boyunca Almira Hotel’de gerçekleştirilecek eğitimin açılış toplantısına; Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikret Çöker,  BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın’ın yanı sıra diğer ilgililer katıldı.

Programın açılışında konuşan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Genç bir üniversite olan Bursa Teknik Üniversitesi’ne böyle bir sorumluluk verildiği için Sayıştay’ımıza teşekkür ediyorum. Stratejik Daire Başkanlığımız ve ilgili ‘biz bu işi yaparız’ diyen çalışanlarımızı da kutluyorum. 23 üniversitemizin temsilcilerine de aramızda oldukları için teşekkür ediyorum” dedi.

“Kaynaklar bize milletimizin emaneti, unutmayalım”

Milletin emaneti olan kaynakların daha etkin ve dikkatle kullanılması gerektiğinin altını çizen Rektör Karademir, “Devletin makamlarına oturduğumuz zaman, bütçelerini yönettiğimiz zaman aslında bir arkadaştan borç almıyoruz, 80 milyondan emanet alıyoruz. Cumhurbaşkanımız da bunu sıklıkla vurguluyor. İmza atılan kaynaklar, bütçeler, paralar ve kararların hepsi aslında çok büyük bir insan kaynağının bize vermiş olduğu bir emanettir. Gereğini yapmak için kitabın tarafını tutup, taraf olup, kaynakları en etkin şekilde kullanmak üzere her daim bilinçli ve sorumlu olunması gerekiyor” diye konuştu.

Bursa üçüncü toplantıya ev sahipliği yapıyor

Rektör Arif Karademir’in ardından konuşan Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikret Çöker de diğer kurumlardan olduğu gibi üniversitelerden de Sayıştay’a eğitici talebi geldiğini hatırlattı.

İlk toplu eğitimin 27 Kasım 2017’de Karaman’da yapıldığını hatırlatan Çöker, bu toplantıya 17 üniversiteden 250 katılımcının iştirak ettiğini, ardından Ocak ayı içerisinde Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bir eğitim gerçekleştirdiklerini ve bu eğitime de 22 üniversiteden 450 katılımcının dahil olduğunu söyledi. Bursa’daki eğitime de 23 üniversiteden 250 katılımcının kayıt yaptırdığını belirten Çöker, “İnşallah bu eğitim hayırlara vesile olur, sizlere faydalı olur. Bugüne kadar bildiğiniz, uyguladığınız her şey yanlış olabilir. Eğitimi bu mantıkla pür dikkat dinlemeniz gerekiyor. Bu eğitimi ileride karşılaşabileceğiniz sorunları çözebilmek için yeti ve done kazanmak olarak görmeniz yararlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, günün anısına katılımcılara teşekkür plaketi takdim etti.