Anasayfa » Haberler » Mekatronik Mühendisliği Bitirme Projeleri ile Sektöre Hazır Olduğunu Gösterdi

Mekatronik Mühendisliği Bitirme Projeleri ile Sektöre Hazır Olduğunu Gösterdi

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mekatronik Mühendisliği Bölümü tarafından Mimar Sinan Yerleşkesi Öğrenci Merkezi Fuaye alanında “Mekatronik Mühendisliği Bitirme Projeleri Sergisi” düzenlendi.

Mekatronik Mühendisliği tarafından düzenlenen sergide Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri bitirme projelerini ziyaretçilerin ilgisine sundu. Sergiyi ziyaret eden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve Genel Sekreter Prof. Dr. Sami İmamoğlu da öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı. Akustik Takometre, Elektromiyografi Sinyalleri ile kıskaç Kontrolü, Para Tanıma Sayma ve Ayrıştırma Makinesi, Quadcopter ile Konum Tespiti, Görüntü İşleme Yöntemleriyle Sac Levha Yüzey Enformasyon Tespiti gibi 19 ilginç projenin yer aldığı etkinlikte özellikle bazı projeler yoğun ilgi gördü.

Bomba İmhada Yeni Dönem!

El Hareketleri ile Kontrol Edilebilen Mobil Bomba İmha Robotu projesi özellikle ülkemizdeki yaygın terör eylemlerine yeni bir çözüm getirmesi yönüyle dikkat çekti. Proje ile uzaktan kumandalı ya da tuzaklı olabilecek şüpheli paketlere ve bombalara uzman personelin yaklaşması yerine, personelin kontrol ettiği bomba imha silahlarını kullanan ya da fünye bırakabilecek robot kollarının kullanıldığı değişik platformların yaklaşmasının daha hızlı ve güvenli bir hale gelmesi hedefleniyor.

Artık Sürücüler Uyumayacak!

Bilindiği üzere özellikle uzun yol sürücülerinin yorgunluk, uzun saatler mola vermeden araç kullanımına devam etmesi vb. sebeplerle uyuyakalarak kontrolü kaybetmesi sonucu meydana gelen kazalarda çok büyük can kayıpları yaşanmakta. “Taşıtlar İçin Sürücü Dikkatini ve Güvenirliğini Göz Takip ve Yüz Tanıma Yöntemleri ile Yapabilen bir Sürüş Yardımcı Sisteminin Geliştirilmesi” projesi ile bu soruna gerçekçi bir çözüm oluşturulmuş. Proje ile sürücünün göz hareketleri kamera ile takip edilmekte, kontrol mekanizması tarafından değerlendirilen göz hareketlerine göre sürücünün kontrol kaybının belirlendiği noktada sesli sinyal yöntemiyle sürücü uyarılmakta ve olası kazaların önlenmesi hedeflenmekte.