Anasayfa » Haberler » BTÜ’de 2’inci Mezuniyet Coşkusu

BTÜ’de 2’inci Mezuniyet Coşkusu

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) 2016-2017 akademik yılı mezuniyet töreni Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salon’da gerçekleştirildi. Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencileri ile özel öğrenciler diplomalarını almanın sevincini aileleriyle paylaştı.

Mezuniyet törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Vali İzzettin Küçük, AK Parti Bursa Milletvekilleri Bennur Karaburun, Emine Yavuz Gözgeç, Hakan Çavuşoğlu, Osman Mesten, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek, Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, Başsavcı Vekili Mesut Turan, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Orman Bölge Müdürü Arif Can, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Nilüfer Belediye Başkan Danışmanı Dr. Sibel Özer, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak, İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gökçadır, Sazcılar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Sazcılar, Sazcılar Ar-Ge Proje Sorumlusu Mahmut Yeşilyurt, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören açılış konuşmasını yapan Fakülte ve Makine Mühendisliği Bölüm 1.si Elhan Sena Bayraktar, mezuniyet anına kadar eğitim süresi boyunca yanında olan ve destek veren ailesine minnettar olduğunu ve bundan sonra mesleğini en iyi şekilde icra ederek ülke kalkınmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

İkinci mezunları vermenin heyecan ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Üniversitemizin kurulması, gelişimini sürdürmesi ve ikinci mezunlarını vermesi aşamasına kadar farklı şekillerde destek verenlere, emek harcayanlara, sayın bakanımızın ifadesiyle bilek, akıl ve gönül teri dökenlere ve bu mutlu günde bizimle olan bütün Bursa Teknik Üniversitesi sevenlerine gönülden teşekkürlerimizi sunarız. Bilgi, milletini seven, vatansever, çalışmaya aşık, sayılarının çokluğu ile övündüğümüz gençlerin beyinlerinde yeşerecek, gönül terleriyle gelişecek ve benim memleketimin fabrikalarında ürüne dönüşecektir. Bizler ömürlerimizi tamamlayacağız ancak, bilgileri, idealler, topluma yetiştirilen gençlerde yaşayacak ve bu gençlik özlenen daha mutlu ve kuvvetli Türkiye’yi yapılandıracaktır. Tüm BTÜ ailesine özverileri ve emeklerinden dolayı içten teşekkür ediyor mezunlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

BTÜ adına çok sevinçli olduklarını ifade eden Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Gençlerimiz bundan beş yıl önce zorlu bir yarış neticesinde bu üniversiteyi kazandılar, beş yıl boyunca emek verdiler, yoruldular, yılmadan çalışarak bugün mezun olmayı hak ettiler. İyi bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Fakat bunun yanında iyi bir şehirden de mezun oluyorsunuz. En kıymetli hoca insanın yaşadığı şehirdir. Hele de tarihi derinliği olan bir şehirse çok şey kazandınız demektir. Gençlerimizi bugünlere getiren ailelerine ve akademisyenlerimize canı gönülden teşekkür ediyor, mezuniyetin sizlere ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Bugün hayatınızda bir sayfa kapanıp yeni bir sayfa açılıyor. Sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarına, bu büyük medeniyetin muasır medeniyetler seviyesine yükselmesine önderlik edecek genç beyinlerisiniz. Akıl teri dökerek dünyaya yön verenlerin peşinde sürüklenmekten kurtulmalı, düşünerek üretmeliyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi Türkiye olarak orta gelir tuzağına düşmemeliyiz. Bunun çözümü nitelikli insan gücü, üniversite-sanayi bütünleşmesi, ArGe ve inovasyondur. Düşünen, üreten siz değerli gençlerimizle yakınlarımızı bugünden farklılaştırmak ve güzelleştirmek için hızla yürüyeceğiz. Diplomanızı aldınız. Önemli olmanın peşinde koştuğunuz kadar değerli olmanın peşinde koşun. Ardında izler bırakan bir hayat şekillendirmeyi temel hayat felsefeniz haline getirin. Ömrünüz bereketli bahtınız açık olsun.” diye konuştu.