Anasayfa » Haberler » InnoWomEnt Tanıtım Toplantısı

InnoWomEnt Tanıtım Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) Doç. Dr. Ece ÜNÜR YILMAZ’ın koordinatörlüğünü üstlendiği ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “InnoWomEnt - Innovative Women Entrepreneurs of the Future - Geleceğin Yenilikçi Kadın Girişimcileri” Projesi Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Program açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Doç. Dr. Ece Ünür Yılmaz, “Avrupa Komisyonu İstatistiksel Verilerine göre AB’deki girişimcilerin sadece 1/3’ü kadındır. Ve bunlar da genellikle sağlık, eğitim ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Bilim ve teknoloji alanındaki kadın girişimci oranı çok düşük. InnoWomEnt projesinde çıkış noktamız da buydu. Projeyle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öğrenim gören üniversite öğrencilerine eğitim, konferans ve atölye çalışmaları ile yenilikçi girişimciliği teşvik edecek kritik düşünme, risk alma, dijital okuma-yazma, yabancı dil ve problem çözme gibi çapraz becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Projemiz çalıştay, online dersler ve konferanslarla sürecek olup  Eylül 2018’de tamamlanacaktır.” dedi.

Yüksek oranda araştırma, proje ve uygulama ağırlıklı bir eğitim sistemi ile spesifik alanlarda aktif bir tematik üniversite olarak kurulduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Üniversite olarak bizim topluma sunduğumuz en önemli çıktı yetişmiş insan gücüdür. Zenginlik ve potansiyelini kullanamayan ülkelerin diğer kültür ve medeniyetlerin pazarı, sömürgesi haline geldiğinin bilinciyle en kutsal sorumluluğumuz genç insanlarımızın gerektiği gibi eğitilmesi ve hayata hazırlanmasıdır. Bu proje de bu anlamda son derece önemli ve faydalı. Öğrencilerimizin aldıkları eğitimler ve proje süresince yurtdışında yaşayacağı tecrübelerle kendilerini geliştireceklerine, daha fazla güveneceklerine, çalışma aşk ve şevklerinin daha da artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Kadın girişimciler konusunda yapılan çalışmaları önemsediklerini ifade eden Ak Parti Bursa Milletvekili Emine Gözgeç, “Nüfusumuzun yarısını kadınlar oluştururken nüfusun tamamını kadınlarımız eğitiyor. Dolayısıyla kadınların sosyal, kültürel, bilimsel alanlarda aktif olması toplumun gelişmişliği açısından önem taşımakta. Hükümetimizin bu anlamda önemli girişimleri mevcut. Kadın girişimcileri desteklemek ve eğitmek için özellikle KOSGEB’de girişimcilik eğitimleri ve destekleri verilmekte. Kadınlarımızın matematik, mühendislik ve arge alanlarında aktif olmasına yönelik bu proje 2023 vizyonuna ulaşma doğrultusunda çok heyecean verici.” şeklinde konuştu.