Anasayfa » Haberler » Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri Semineri

Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri Semineri

Bursa Teknik Üniversitesi’nde (BTÜ) BTÜ-SAN koordinatörlüğünde TUBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından “Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri” konulu seminer düzenlendi.  BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, TUBİTAK ARDEB Başkanı Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcıları ve akademik personelin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirilen seminerde Tarım, Orman ve Veterinerlik Araştırma Destek Gurubu Bilimsel Programlar Baş Uzmanı Dr. Ebru Göncüoğlu Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri konusunda katılımcılara bilgi aktarımında bulundu.

Program açılış konuşmasını yapan Rektör Karademir, “Bursa Osmanlı’nın kurulduğu tarihi ve stratejik öneme sahip bir şehir. Fakat maalesef üniversite ve bilimsel faaliyetler anlamında olması gereken konumda değil. BTÜ geç de olsa kuruldu ve araştırmacı üniversiteler listesinde 70 üniversite arasında 25. sıraya yerleşti. Çok çalışarak ilk 10’a girmeyi hedefliyoruz. Bu seminerin de akademisyenlerimizin motivasyonlarını artırmasına ve nitelikli bilimsel projeler ortaya koymalarına vesile olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.

Proje yazma ve sunma sürecinin ciddi bir iş olduğunu belirten TUBİTAK ARDEB Başkanı Alişarlı, “Bu toplantıların en önemli özelliği katılımcıların bize yaptığı geri dönüşler sonrası sunum ve konuları güncellenme şansı bulmamız. Dolayısıyla doğal bir karşılıklı bilgi paylaşım ortamı oluşmaktadır. Çok fazla proje verip projesi geri çevrilen akademisyen var. Proje hazırlama ve sunma aşaması bir nevi eğitim sürecidir. Bu aşamada akademisyenlerin yılmadan projelerini tamamlamalarını bekliyoruz. BTÜ başarılı bir akademik kadroya sahip bu anlamda buradan verimli sonuçlar almayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Program devamında Tarım, Orman ve Veterinerlik Araştırma Destek Gurubu Bilimsel Programlar Baş Uzmanı Dr. Ebru Göncüoğlu Ulusal Akademik Ar-Ge Proje Destekleri proje başvuru aşamaları, destek verilen bilimsel alanlar, ARDEB kapsamındaki destek programları, proje değerlendirme süreçleri, proje hazırlarken dikkat edilecek hususlar hakkında katılımcılara bilgi verdi.