Anasayfa » Haberler » BTÜ’de ‘Bir Medeniyet İnşası - Osmanlı Devleti Döneminde Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi’ Belgesel Gösterimi

BTÜ’de ‘Bir Medeniyet İnşası - Osmanlı Devleti Döneminde Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi’ Belgesel Gösterimi

Bursa Teknik Üniversite’sinde (BTÜ) Analitik Düşünme Topluluğu ve Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından ‘Ser Mimaran-ı Cihan ve Mühendisan-ı Devran’ (Cihan mimarlarının ve devrin mühendislerinin başı) olarak nitelendirilen ve önemli tarihi şahsiyetlerimizden biri olan Mimar Sinan’ı anma etkinlikleri kapsamında ‘Bir Medeniyet İnşası: Osmanlı Döneminde Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi’ adlı belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Program açılış konulmasını yapan Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, “Bir ağaç nasıl köklerinden besleniyorsa, toplumlar da kökleri olan geçmişlerinden beslenerek büyürler. Bir toplumun geleceğe sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için geçmişini tanıması ve iyi bir şekilde anlaması gerekir. Bu anlamda geçmişimizi daha yakından tanıma fırsatı sunan bu belgeseli hazırlayan ve organize eden herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Belgesel gösterimi öncesi konuşma yapan Mimar Sinan Mühendisler Birliği Bursa Temsilcisi Yaşar Taşkın, “Köklü medeniyetlerin yaşadığı Anadolu coğrafyası bizlere güçlü bir yaşam kültürü ve sağlam bir mazi sunmaktadır. Bir milletin geçmişinden kopuk olarak geleceğini inşa etmesi teknik olarak mümkün değildir. Bu amaçla farkındalık olması açısından, yapımı derneğimiz tarafından gerçekleştirilen “Bir Medeniyet İnşası - Osmanlı Devleti Döneminde Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi” belgeselinin hazırlanarak ülke genelinde birçok üniversitede gösterilmektedir.” diye konuştu.