Anasayfa » Haberler » Neden Şehir Planlama?

Neden Şehir Planlama?

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesi’nde BTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ve Gemlik Belediyesi işbirliği ile  “Neden Şehir Planlama?” konulu etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Serbest Şehir Plancısı Saim Temel, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 1. sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.

Program açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, şehir planlama disiplininin kentsel mekânı denetleme ve kentin geçmişten bugüne süregelen sorunlarına çözüm üretmedeki yeri ve önemini vurgularken, Bursa ve Gemlik’teki mevcut problemlere de değindi. Planlama ve karar süreçlerinde kurumlar arası iletişimde yaşanan aksaklıkların uygulama sürecinde sorunlar ortaya çıkardığını belirten Yılmaz, kurumların bu konuda daha duyarlı olması gerektiği konusuna dikkat çekti. Yılmaz, kentsel problemlerin çözümünde ve kentin sosyo-ekonomik ve mekânsal gelişiminde Üniversite-Belediye işbirliğinin önemine de vurgu yaptı.

Serbest Şehir Plancısı Saim Temel ise, eğitim hayatından bugüne kadar yaşadığı deneyimleri planlama öğrencileriyle paylaştı. Meslek hayatında hem kamuda hem de özel sektörde çalışma deneyimine sahip olan Temel, mesleki eğitimin planlama pratiğinde büyük bir önemi olduğunu ve akademik bilgi birikiminin planlama ve tasarım pratiklerinin temelini oluşturduğunu dile getirdi. Plan hazırlama sürecinin aşamalarına da değinen Temel, en önemli hususlardan biri olarak planlamada katılımın önemine dikkat çekti.