Anasayfa » Haberler » Kadın Konusuna Derin Bakış

Kadın Konusuna Derin Bakış

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları Anma Günü kapsamında SKS Daire Başkanlığı katkılarıyla “Kadının Sosyal ve Toplumsal Hayattaki Rolü” konulu konferans düzenlendi.

Konferansta Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Topçu geçmişten günümüze kadının toplum içindeki rolü ve kadın haklarının tarihteki seyrine dair paylaşımlarda bulundu. Kadının rolünün modernizmle dönüşüme uğradığını aktaran Topçu, “Geçmişte kadının rolü ve görevleri belliydi. Sanayileşmeyle üretim tarzları ve beraberinde yaşam tarzları değişti. Üreten kadın her zaman vardı. Toplumların yerleşik düzene geçişi ve dahi tarım kadınla başladı. Tohumun toprağa düştüğünde filizlendiğini gözlemleyen kadın tarımı başlattı. Fakat sanayileşmeyle erkekle aynı işleri yapan kadın ikinci sınıf muameleye tabi tutuldu. Bu durum kadınların hak arama serüvenini başlattı. 8 Mart 1857’de New York’ta bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için grev yaparken fabrikaya kilitlenip yangında ölen işçi kadınları anma günüdür bugün. Dolayısıyla kapitalizme karşı verilen bir mücadelenin sonucu olan bu günü iyi analiz etmeli ve bunu bir kutlama hediyeleşme gününe çevirerek yine bir kapitalizm malzemesi haline getirmemeliyiz. Kadınların sistem içinde daha aktif ve verimli bir şekilde yer alması için düşünmeli ve çözüm oluşturmalıyız. Kadın meslek sahibi olmalı, yüksek pozisyonlara karar alıcı mekanizma olarak gelmesi desteklenmeli ve güçlendirilmelidir. Akıllı bir devlet, ayırt etmeden tüm vatandaşlarının potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmalı ve kadın - erkek beyninin işleyiş farklılıklarının avantaja çevirmelidir.” şeklinde konuştu.

Kadınlar günü münasebetiyle düzenlenen bu anlamlı programa katkıları için Doç. Dr. Emel Topçu’ya teşekkürlerini ileten Rektör Karademir, tüm kadınların farklılıklarıyla sosyal yaşamda daha etkin bir şekilde yer alması temennilerinde bulunurken YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da kadınlar günü mesajını konuklarla paylaştı. Konferans sonrasında anma günü kapsamında 28 Şubat Platformu tarafından hazırlanan “28 Şubat ve Ötekileştirilenler” sergisi gezildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın 8 Mart Kadınlar Günü Mesajı için tıklayın.