Anasayfa » Haberler » BTÜ Rektörü Üniversite Adaylarıyla

BTÜ Rektörü Üniversite Adaylarıyla

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Osmangazi Gençlik Merkezi katkılarıyla düzenlenen program kapsamında İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve TOFAŞ Fen Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Programda Rektör Karademir’e Osmangazi Gençlik Merkezi Müdürü Siyami Aytar, BTÜ SKS Daire Başkanı Azam Ay ve Şube Müdürü Suat Cömert eşlik etti.

İlk durak İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi

İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nda öğrencilere hitap eden Rektör Karademir, “Kendinden olmayanların dışlanıp zulme uğratıldığı bir 28 Şubat sürecini yaşadık. Tüm bunların ardından geldiğimiz noktada karşımda gülümseyen ve geleceğe umutla bakan bir gençlik görüyorum. İnsan olarak bizi diğer canlı varlıklardan ayıran özelliğimiz, yazılı, sözlü, toplumsal hafızamızın varlığı. Tecrübelerimizi aktarıyor ve bizden sonrakilerin daha iyi durumda olmasını sağlıyoruz.  Sizler bu tecrübelerden yararlanmalı ve geçmişte yaşananların tekrarına düşülmemesi için elinizden geleni yapmalısınız. Ülkemizin geleceği sizlerin ellerinde şekillenecektir.” diye konuştu. İlk defa bir rektörün okullarını ziyaret ettiğini belirten Okul Müdürü Mustafa Yiğit, bu anlamlı ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını ve öğrencilerin hedeflerine daha sıkı bir şekilde odaklanmasını sağlaması yönüyle önemli olduğunu vurguladı.

TOFAŞ Fen Lisesi’nde BTÜ Rüzgârı

Programın bir sonraki durağında TOFAŞ Fen Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Rektör Karademir, aday öğrencilere kariyer planlama konusunda tavsiyelerde bulundu. Eğitim ortamının önemine değinen Rektör Karademir, “Bilginin sahih olması, bilgiyi aktaranın güvenilir, dürüst ve kaliteli olması, bilginin aktarıldığı kişilerin de bu bilgiyi hakkıyla özümseyip kendi yetenekleri ile dönüştürüp bir değer ortaya koyabilecek nitelikte olması gerekir. Tüm bunların yanında eğitim ortamının size tüm imkânları ve donanımı sağlaması eğitimin kalitesini etkileyen unsurlar. BTÜ olarak sizlere bu ortamı sunuyoruz. Size düşen kendinizi iyi tanımak, yeteneklerinizi ve hangi alanlarda başarılı olabileceğinizin analizini yapmak ve bu doğrultuda en doğru kararı vermektir. Topluma fayda sağlamayı amaç edinmeli, iyi maaş ve makamdan ziyade iyi insan olabilmenin gayreti içinde olmalısınız. Standartlara uyan değil kendi standartlarını belirleyen ülke olma yolunda hızla ilerlemek için hep beraber kararlılık ve dirayetle çalışmalı, dünyanın kaderine yön veren ülke konumuna gelmeliyiz. Gücünüzün ve yapabileceklerinizin farkında olun.” dedi. Ziyaret ve konuşmaları için Rektör Karademir’e şükranlarını ileten TOFAŞ Fen Lisesi Müdürü Fatih Türk, günün anısına Rektör Karademir’e hediye takdiminde bulundu.