Anasayfa » Haberler » ÖYP Durum Değerlendirme Toplantısı

ÖYP Durum Değerlendirme Toplantısı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salonda ÖYP'li Araştırma Görevlileri için durum değerlendirme toplantısı düzenlendi. Kadrosu BTÜ’de bulunan ÖYP’li Araştırma Görevlilerinin üniversiteye yönelik adaptasyon ve beklentilerinin görüşüldüğü toplantıda, çalışılan üniversitelerle ilgili sorunlar da ele alındı.

Toplantı açılış konuşmasını yapan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Öncelikle malum darbe girişiminde canlarını veren şehitlerimizin ruhları şad olsun diyerek söze başlamak istiyorum. Ülkemizin içinden geçtiği süreç haberlerde izleyip çabucak unutacağımız cinsten bir olay değil. Aksine her zaman aklımızda kalarak hedeflerimize ona göre yön vermemiz gereken bir durum. Olanlar sadece Türkiye üzerine inşa edilen bir oyun olmayıp, bugün kaynakları sömürülen tüm Ortadoğu coğrafyasını da ilgilendirmektedir. FETÖ acımasız ve karanlık bir terör örgütüdür. Bu yapıyı vaktiyle desteklemiş, sempati duymuş ya da bir şekilde bağ kurmuş olanların bu gerçeği kabullenmesi lazım. Bu yapı belirli bir aşamadan sonra dış güçlerce ülkenin manipüle edilmesinde kullanılan bir araçtı. Arap baharı ile başlayan süreç Türkiye’nin güçlü ve kutlu direnişiyle son buldu. Bilimi sömürü için, kendi dünya egemenliğini sağlamak için kullanan büyük devletlerin karşısında güçlü ve yıkılmaz bir şekilde yer alabilmek için çok çalışmalı ve bilim üretmeliyiz. Derdimiz unvanımızı yükseltmekten önce eksik olan taraflarımızı tespit edip buna yönelik bilimsel çalışmalar yaparak ülkenin bilimsel dışa bağımlılığına son vermek olmalı. Yaptığımız çalışmalarla kendi yaşam kalitemizle birlikte çevremizdeki insanların yaşam kalitesini arttırmayı ve dünya barışına katkı sağlamayı hedeflemeliyiz. Yaşadığımız bu süreçte aramızda oluşan ötekileşmeyi bitirerek bir olmalı ve bizden başka dostumuz olmadığının farkındalığıyla hareket etmeliyiz. Vatan ve millet için bir şeyler yapma arzusunda iseniz problemlerle karşılaşmaya hazır ve alışık olun. Toplumsal gelişme ve bilimsel büyümemizin en kritik öğesi olduğunuzun bilincinde olarak yapacağınız çalışmaları bu yönde dizayn etmeniz önem arz etmekte. Beyninizi, kalbinizi ve ruhunuzu kimseye satmadan, kendi kararlarını veren özgür düşünen bireyler olmanızı ve yaptığınız bilimsel çalışmalarla devletinizin yanında olmanızı temenni ediyor, hepinize akademik hayatlarınızda başarılar diliyorum.”  şeklinde konuştu.

Toplantıda ÖYP’li Araştırma Görevlileri Rektör Yardımcısı ve ÖYP Kurum Koordinatörü Prof. Dr. Nurettin Acır, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Kurt ve bölüm başkanlarıyla bir araya gelerek detaylı görüşme fırsatı buldu.