Anasayfa » Haberler » BTSO Değişim Programı Protokolü

BTSO Değişim Programı Protokolü

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) arasında BTSO Değişim Programı Protokolü imzalandı.

 

Protokol ile dünyanın gelişmiş ekonomilerinin yakından tanınıp, güncel gelişmelerin gözlemlenerek yararlanılması gereken örnek çalışma ve projelerin Bursa’ya taşınması hedefleniyor. Bu kapsamda yer alınan bilimsel fuar ve etkinliklerde elde edilen bilgi ve deneyimlerin işbirliği yapılan üniversitelerin öğretim üyeleri tarafından BTSO ile sağlanacak paylaşımlar neticesinde ortak araştırma projelerine dönüştürülmesi, geliştirilerek yürütülmesi planlanıyor.

İmza töreni sırasında görüşlerini dile getiren BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kuş, “Uluslararası arenada rekabet edebilmek için bilgiye sahip olan ve bu bilgiyi ekonomilerine kazandırabilen toplumlar rekabette daha avantajlı konuma sahip olmaktadır. Bu nedenle üniversitelerimizdeki bilimsel potansiyeli sanayi ve ticaret hayatımızla bağ kurarak ekonomik değerlere dönüştürmemiz büyük önem arz etmektedir.” dedi.

Hem ticaret hem sanayi erbabını bünyesinde bulunduran BTSO ile anlaşma yapmış olmanın Bursa’nın sanayi ve ticaret kesimiyle de işbirliği içine girmek anlamına geldiğini vurgulayan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “İnşallah bu işbirliği sanayicilerin yönlerini bilimsel çalışmalara, akademisyenlerin de iş hayatına çevirerek ortak paydada buluşmasına vesile olur.” dedi.

BTÜ’nün yeni kurulan dinamik bir üniversite olduğunu belirten BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Sanayinin böylesine yoğun ve güçlü bir şekilde organize olduğu bir şehirde yer almaktayız. Birçok insana istihdam kaynağı olan bu sanayimizin teknolojiyi kopyalayan bir yapıdan kendi bilim ve standartlarını üreten bir konuma gelmesi gerekmektedir. Uluslararası mecrada kendi standartlarını belirleyen bir ülke olabilmemiz kendi teknolojimizi üretebilmemize bağlı. Biz üniversite olarak sanayi odalarımızın yanındayız ve onların hizmetindeyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı belirtmekle beraber, bu protokolün bölge ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.